PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Znowelizowana ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej przyjęta przez rząd

Znowelizowana ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej przyjęta przez rząd

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-15 18:30:00
Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, znowelizowana ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej została przyjęta przez Radę Ministrów. 

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Nowe przepisy m.in. umożliwią dokonywanie uboju w gospodarstwach na użytek własny bydła do 12. miesiąca życia – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej dostosowuje przepisy do unijnych regulacji

Projekt dostosowuje m.in. przepisy dotyczące zadań Inspekcji Weterynaryjnej do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Dotyczy to kontroli urzędowych czynności, które są przeprowadzane w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego. Nowa ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej została przedłożona przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W projekcie określone zostały zadania i kompetencje instytucji w związku z unijnymi przepisami w obszarze ochrony zdrowia zwierząt oraz bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego, a także żywności znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym. Umożliwiono dokonywanie w Polsce uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Rozwiązanie to jest realizacją postulatów zgłaszanych przez rolników.

Stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej

Przepisy wejdą w życie już w czerwcu 

Projektowana ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej ureguluje także kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE.

Produkty pochodzenia zwierzęcego, dla których zostaną ustalone krajowe przepisy przywozowe, będą mogły być wprowadzane na rynek wyłącznie na terytorium Polski – zakłada nowelizacja. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 r.

Czytaj też: Weterynarze apelują do ministra Kowalczyka: ”Sytuacja jest dramatyczna”

PAP/fot.pixabay


Protest rolników w Holandii. Blokują drogi ciągnikami

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-27 15:00:00

Sasin chce rozliczyć Gazprom. Chodzi o duże dostawy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:47:00

Sasin: Na nasze potrzeby żywności w Polsce wystarczy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:13:00

BULT SMOGOWICZE