PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Ukraińska produkcja notuje potężne spadki. Będzie źle

Ukraińska produkcja notuje potężne spadki. Będzie źle

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-20 19:00:00
produkcja rolna

Na Ukrainie podupada również rolnictwo. Według najczarniejszego scenariusza tamtejsza produkcja rolna może zmniejszyć się nawet o 70%. 

Minister ds. polityki rolnej i żywności Mykoła Solsky zwraca uwagę, że wraz z wojną na Ukrainie podupada także rolnictwo. Procent strat jest obecnie duży i trudny do wyliczenia. Działania wojenne wciąż trwają, więc straty rosną z każdym dniem. Zmniejszenie ukraińskiej produkcji rolnej wyniesie 40-70%.

Ukraińska produkcja rolna ulegnie zmniejszeniu

Wojna na Ukrainie prowadzi do poważnych problemów w rolnictwie. Według szacunków produkcja rolna w tym kraju ulegnie zmniejszeniu 40-70%. Przez to, że działania wojenne wciąż trwają, straty rosną z każdym dniem.

W rozmowie z włoską gazetą minister ds. polityki rolnej i żywności Mykoła Solsky powiedział, że wysiew zostanie zmniejszony o 20-30%, co doprowadzi do obniżenia jakości siewu, a w konsekwencji ilości plonów. Według wstępnych szacunków 20-30% zasianych powierzchni pozostanie nieobsianych. Jak dodał, dokładną liczbę można będzie ogłosić pod koniec maja, kiedy skończą się siewy.

Przypominamy, że pod koniec marca agencja Reutera podała, że w związku z rosyjską inwazją wiosenne zasiewy w Ukrainie mogą w tym roku spaść o 39% do 4,7 mln hektarów.

produkcja rolna Ukraina

Niepewna wielkość tegorocznych zbiorów

Produkcja rolna w dłuższej rzeczywistości wojennej będzie zmagać się z wieloma problemami. Zdaniem ministra trudno jest określić wielkość tegorocznych zbiorów. W trakcie wywiadu wskazał, że Ukraina spodziewa się znaczących wskaźników dla upraw warzyw. Zwrócił również uwagę, że wielu rolników zmienia kulturę. Na przykład Ci, którzy zasiali kukurydzę, w tym roku przestawiają się na słonecznik. W związku z tym zbiory kukurydzy zmniejszą się. Zamiast tego rosły uprawy soi, rzepaku, jęczmienia jarego i pszenicy jarej. Według wstępnych szacunków ogólny spadek produkcji wynosi od 40 do 70%, w zależności od produktu i sytuacji w danym regionie.

Sprawdź też: Saperzy przeczesują tereny pod zasiewy w obwodzie czerkaskim

agroportal.ua/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu


Autor: Magdalena Podgórska

Kowalczyk: ukraińskie zboże może spowodować krótkotrwałe wahania cenowe


BULT SMOGOWICZE