PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00
Ukraina

Ukraina z UE powołały grupę roboczą ds. bezpieczeństwa żywnościowego. 24 czerwca odbyło się pierwsze terenowe spotkanie grupowe.

Podczas posiedzenia gruby roboczej ds. bezpieczeństwa żywnościowego poruszono kwestie przechowywania i eksportu zbóż. Wiceminister Polityki Agrarnej i Żywnościowej Ukrainy Markijan Dmytrasevych zaznaczył, że porty na okupowanych terytoriach Ukrainy nie zostaną odblokowane w czasie wojny i musimy zaakceptować tę sytuację, którą mamy dzisiaj.

Spotkanie grupy roboczej ds. bezpieczeństwa żywnościowego

Ze strony ukraińskiej w spotkaniu wzięli udział wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Markijan Dmytrasevych, przedstawiciele Rady Najwyższej ds. Polityki Agrarnej i Ziemskiej, dyrektor Ogólnoukraińskiego Narodowego Forum Agrarnego Maria Diduch oraz naczelnik Lwowa. OVA Maksym Kozytsky. Delegację zagraniczną reprezentowali posłowie Parlamentu Europejskiego.

„Postanowiliśmy powołać grupę roboczą do badania rynku żywnościowego na Ukrainie z uwzględnieniem stanu wojennego. To, co robisz, jest niezwykłe. Ukraina broni swojej wolności, musimy wspólnie pracować nad odbudową kraju. W lipcu planujemy przygotować pierwszy raport z analizy i zapoznać z nim społeczność europejską” – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Dacian Ciolos.

Podczas spotkania poruszono kwestie przechowywania i eksportu zbóż. Wiceminister Polityki Agrarnej i Żywnościowej Ukrainy Markijan Dmytrasevych zaznaczył, że porty na okupowanych terytoriach Ukrainy nie zostaną odblokowane w czasie wojny i musimy zaakceptować tę sytuację, którą mamy dzisiaj. Przypominamy, że miliony ton żywności są teraz zablokowane m.in. w Odessie. Potencjalnie oznacza to dramatyczną sytuację w wielu krajach na całym świecie. 

Na posiedzeniu rozmawiano również o przechowywaniu tegorocznych zbiorów. Część magazynów pozostała na terenach czasowo okupowanych, część uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Dlatego konieczne jest poszukiwanie nowych pojemności do przechowywania ziarna.

Ukraina rolnictwo

Ukraina musi kontynować działalność rolniczą

Podczas spotkania dyskutowano także o tranzycie żywych zwierząt, młodym inwentarzu oraz imporcie nawozów.

Dacian Ciolos zauważył, że dla ukraińskich rolników bardzo ważne jest kontynuowanie działalności pomimo trudnych warunków. Podkreślił, że ważne jest dla nas, aby Ukraina kontynuowała swoją działalność rolniczą. W tej kwestii należy uprościć niektóre normy i procedury, aby zapewnić tranzyt ukraińskich produktów.

Sprawdź: Ogromny koszt eksportu zboża z Ukrainy. Kluczowe odzyskanie portów

agroportal.ua/fot.pixabay.com