PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / UE przeznaczy miliony na bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy

UE przeznaczy miliony na bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy

Autor: Michał Rybka 2022-04-06 08:00:00
bezpieczeństwo żywnościowe

Komisja Europejska chce przeznaczyć 330 mln euro na bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy. Ma to uchronić okupowany kraj przed skutkami wojny.

„23 marca 2022 r. Komisja Europejska ogłosiła wprowadzenie pakietu środków mających na celu poprawę bezpieczeństwa żywnościowego i wsparcie unijnych rolników, którzy borykają się z wysokimi kosztami zasobów takich jak energia i nawozy. Państwa członkowskie UE mogą zwiększyć to finansowanie do potencjalnej łącznej kwoty 1,5 miliarda euro i będą mogły wykorzystać fundusze, aby pomóc swoim rolnikom w radzeniu sobie z wyzwaniami rynkowymi, nadmiernymi kosztami zasobów i ograniczeniami handlowymi związanymi z handlem” – czytamy w oświadczeniu KE. 

UE odpowiada na apele europejskich rolników

Należy zauważyć, że pakiet przewiduje również wprowadzenie pomocy w prywatnej hodowli wieprzowiny w celu złagodzenia problemów ekonomicznych sektora hodowlanego w UE. Komisja Europejska nie interweniowała na rynku, mimo wielokrotnych apeli unijnych ministrów rolnictwa, ale skutki wojny na Ukrainie zmusiły unijną władzę wykonawczą do ponownego rozpatrzenia i wkrótce zostanie uruchomiona wyłączna pomoc rynkowa UE dla rolnictwa.

„Przystępność cenowa żywności nie jest obecnie zagrożona w UE, ponieważ kontynent jest w dużej mierze samowystarczalny pod względem produktów rolnych, ale jako główne obawy podaje wysokie koszty produkcji i ceny żywności. Grupa ekspertów powołana w ramach unijnego planu awaryjnego na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego oceni teraz konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę i przeanalizuje ryzyko i słabe punkty łańcucha dostaw żywności w bloku przed zaleceniem dalszych działań” – powiedziała Komisja Europejska.

bezpieczeństwo żywnościowe

Wojciechowski: Bezpieczeństwo żywnościowe Ukrainy jest najważniejsze

O ile w Europie, pomimo rosnących cen, nie grozi widmo głodu, to bezpieczeństwo żywnościowe jest poważnym problemem na Ukrainie, która w czasie wojny jest rozdzierana przez Rosję, zwłaszcza w oblężonych miastach, ponieważ wydaje się, że Rosja celowo uderza i niszczy magazyny żywności. Oczekuje się, że doprowadzi to do jeszcze większych niedoborów żywności dla Ukraińców, a także przerw w dostawach, które dotkną świat. W tym aspekcie są zagrożone te kraje o niskich dochodach, uzależnione od importu żywności z Ukrainy.

W związku z tym Komisja Europejska zobowiązała się do podjęcia kroków w celu zapewnienia, że ​​UE, eksporter żywności i znaczący producent artykułów rolno-spożywczych, może przyczynić się do bezpieczeństwa żywnościowego na Ukrainie. 

„Nie pozwolimy, by Ukraina pozostała sama w obliczu rosyjskiej agresji. Kluczowym priorytetem UE jest zapewnienie Ukraińcom wystarczającej ilości żywności, paliwa i wody” – powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. 

KE promuje bezpieczeństwo żywnościowe w wielu regionach świata

Bezpieczeństwo żywnościowe w postaci zapewnienia surowców to jedno. Ważną sprawą jest również pomoc Ukrainie w sadzeniu i uprawie zbóż oraz roślin oleistych dla zaspokojenia własnych potrzeb żywnościowych, a także w zachowaniu potencjału eksportowego ukraińskich producentów, co też zapowiedział komisarz Wojciechowski. Nastąpi to za pośrednictwem unijnego programu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych o wartości 330 mln EUR, który zapewni dostęp do podstawowych towarów i usług na Ukrainie oraz zapewni ochronę miejscowej ludności. 

Należy zauważyć, że UE zobowiązała się również do promowania bezpieczeństwa żywnościowego w innych częściach świata, takich jak Afryka Północna i Bliski Wschód, które są silnie uzależnione od importu zbóż, oraz w Azji i Afryce Subsaharyjskiej, zapewniając pomoc humanitarną na rzecz rozwoju. Komisja dodała, że ​​będzie nadal zdecydowanie sprzeciwiać się wszelkim formom ograniczeń w wywozie żywności oraz zakazom handlu na swoim rynku wewnętrznym i poza nim.

Czytaj też: Wojska Putina ostrzelały magazyny żywności. Chcą wziąć Ukrainę głodem

źródła: agravery.com/ fot. pixabay, twitter jwojc


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


Autor: Tomasz Racki

Kanadyjski rzepak znów popłynie do Chin. To przez wojnę na Ukrainie


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: będzie interwencja w sprawie importowanych truskawek sprzedawanych jako polskie


BULT SMOGOWICZE