PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Sasin: przygotowujemy zbiorczą ofertę dot. odbudowy Ukrainy 

Sasin: przygotowujemy zbiorczą ofertę dot. odbudowy Ukrainy 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-09 21:00:00
Sasin

Przygotowujemy zbiorczą ofertę, wynikającą z deklaracji spółek Skarbu Państwa, dotyczącą odbudowy Ukrainy – oświadczył wicepremier Jacek Sasin.

Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Sasin, kilka tygodni temu zwrócił się do spółek Skarbu Państwa o "przedstawienie swoich planów i możliwości w procesie odbudowy Ukrainy". Zdaniem Sasina skala zniszczeń, "jakich dokonują najeźdźcy rosyjscy na Ukrainie, jest ogromna". 

Sasin chce, aby Polska uczestniczyła w odbudowie Ukrainy

"Przygotowujemy w tej chwili – taką decyzję podjąłem – przygotowujemy dzisiaj taką zbiorczą ofertę, można powiedzieć, wynikającą z tych deklaracji spółek Skarbu Państwa, która zostanie przekazana rządowi ukraińskiemu. My chcemy – polskie państwo, ale i spółki Skarbu Państwa również – w procesie odbudowy Ukrainy uczestniczyć" – zadeklarował.

Zdaniem Sasina skala zniszczeń, "jakich dokonują najeźdźcy rosyjscy na Ukrainie, jest ogromna". "To będzie wielki wysiłek, który będzie musiał być wysiłkiem nie tylko Ukrainy, nie tylko krajów naszego regionu, ale całej Europy i całego świata" – powiedział szef aktywów państwowych.

"Chcemy pokazać, że ta solidarność świata z walczącą Ukrainą jest wielka i na pewno będziemy w tym zakresie bardzo mocno pracować" – dodał.

Wicepremier podkreślał, że Polska jest krajem, który bez wahania podjął się pomocy dla walczącej Ukrainy, także dostarczając niezbędne produkty i surowce, stając się swego rodzaju hubem zaopatrzeniowym dla Ukrainy. Przypomniał, że paliwa są niezbędne, by Ukraina mogła funkcjonować i prowadzić skuteczną walkę, tymczasem infrastruktura paliwowa, w tym rafinerie i magazyny od pierwszych dni wojny są obiektem rosyjskich ataków.

Polska sama jest importerem niemal 100 proc. ropy i w dużej części produktów z niej, więc jesteśmy przede wszystkim pośrednikiem, mogącym organizować dostawy – zaznaczył Sasin.

Sasin

Rozmowy pomiędzy Polską a Ukrainą

Wicepremier wyjaśnił, że rozmowy dotyczyły usprawnienia zarówno pozyskiwania surowców, jak i skutecznego przekazywania ich Ukrainie. Jak zaznaczył, jest wiele problemów infrastrukturalnych, zarówno jeśli chodzi o przekazywanie zwiększonego wolumenu zaopatrzenia przez granicę, jak i samego ich transportu na terytorium Polski. Wskazał, że niektóre z nich są prozaiczne, jak chociażby różny rozstaw torów kolejowych, co powoduje konieczność przeładunku na granicy.

"Mówimy o wsparciu Ukrainy i Ukraińców w walce, ale musimy także wybiegać do przodu i rozmawiać o tym, jak ta współpraca powinna wyglądać w przyszłości. Mam nadzieję, że już wkrótce po zakończeniu wojny państwo ukraińskie będzie potrzebowało dostaw i wsparcia w odbudowie infrastruktury energetycznej i paliwowej. Te kwestie są również obiektem rozmów, ale także naszych myśli i naszych planów, jakie już robimy, aby móc w odpowiednim czasie rządowi Ukrainy przedstawić ofertę" – powiedział Sasin.

Zaznaczył, że rozmowy były prowadzone nie tylko na szczeblu politycznym, ale przede wszystkim miały charakter ekspercki.

"W rozmowach brali udział przedstawiciele spółek i instytucji z obu stron, z polskiej strony były to głównie spółki Skarbu Państwa, bo to one są na pierwszym froncie działań, np. PKN Orlen czy PGNiG, ale także spółki odpowiedzialne za logistykę dostaw, jak PKP Cargo, czy za przewozy i sieć kolejową, jak Polskie Linie Kolejowe" – dodał szef MAP.

Czytaj też: Efekty embargo na rosyjską ropę będą widoczne dopiero w 2023 roku

PAP/fot. tt Ministerstwo Aktywów Państwowych