PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / "Rzeczpospolita": Nadchodzi Krajowa Grupa Spożywcza

"Rzeczpospolita": Nadchodzi Krajowa Grupa Spożywcza

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-29 23:00:00
Krajowa Grupa Spożywcza

Dziennik “Rzeczpospolita” pisze we wtorek, że Krajowa Grupa Spożywcza tworzyć ma 15 spółek wiodących w produkcji żywności.

Rychły finał prac nad powołaniem państwowego giganta spożywczego zapowiada w rozmowie z „Rzeczpospolitą” wicepremier Jacek Sasin. Grupę będzie tworzyć 15 wiodących spółek podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze. 

Krajowa Grupa Spożywcza wzmocni bezpieczeństwo na rynkach  rolno-spożywczych

Jak zauważa "Rzeczpospolita", twórcy tego pomysłu z PiS przekonują, że powołana Krajowa Grupa Spożywcza służyć będzie wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski na rynkach rolno-spożywczych.

"Wszyscy zdajemy sobie sprawę z faktu, że wojna w Ukrainie diametralnie zmieniła sytuację, powodując wzrost cen podstawowych produktów, wzrost kosztów produkcji i transportu oraz przerwanie łańcuchów dostaw, ograniczenie dostępności zbóż" – mówi „Rzeczpospolitej” Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Zwraca uwagę, że część ekspertów już teraz prognozuje, iż ten konflikt militarny może spowodować wzrost ubóstwa żywnościowego na świecie.

"Polsce nie grozi taki kataklizm. Jesteśmy w pełni bezpieczni. Polska jest całkowicie samowystarczalna, jeżeli chodzi o produkcję podstawowych produktów żywnościowych. Bezpieczeństwo żywnościowe Polski w żaden sposób nie jest zagrożone" – zapewnia szef resortu aktywów państwowych. "Musimy jednak podejmować kolejne działania, które to bezpieczeństwo wzmocnią, dlatego finalizacja procesu budowy Krajowej Grupy Spożywczej jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi" – dodaje.

Krajowa Grupa Spożywcza

KGP konkurować będzie na rynkach polskim i zagranicznym 

Sasin zapowiada, że wspólnie z wicepremierem i ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem ogłoszą listę spółek Skarbu Państwa, które zostaną skonsolidowane w silną Krajową Grupę Spożywczą. "Oczywiście ten proces wymaga jeszcze akceptacji Rady Ministrów, ale liczę, że stanie się to niebawem" – powiedział minister.

Wicepremier zdradza, że grupę będzie tworzyć 15 wiodących spółek podzielonych na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze. Powstanie silna spółka w segmencie rolno-spożywczym, z kapitałem Skarbu Państwa, jakiej dotąd nie było.

Będzie ona zdolna konkurować na rynkach polskim i zagranicznym. To z kolei wzmocni pozycję rynkową spółek z portfela Skarbu Państwa i umożliwi osiągnięcie długofalowego efektu zabezpieczenia rozwoju spółek wchodzących w skład Krajowej Grupy Spożywczej – przekonuje wicepremier. Integratorem grupy ma być Krajowa Spółka Cukrowa.

Według rozmówcy "Rzeczpospolitej" szacowane przychody, jakie będzie przynosić Krajowa Grupa Spożywcza, będą oscylowały na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej. 

Czytaj też: Polski Narodowy Holding Spożywczy stworzą także podmioty… zagraniczne

PAP/fot. tt Ministerstwo Aktywów Państwowych


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu


Autor: Magdalena Podgórska

Kowalczyk: ukraińskie zboże może spowodować krótkotrwałe wahania cenowe


BULT SMOGOWICZE