PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Rząd przyjął projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym

Rząd przyjął projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-05 17:30:00
Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Określone zostały w nim kompetencje organów dot. systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, zgodnie z przepisami unijnymi. Projektowane przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dokument trafi teraz do prac w parlamencie.

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym przyjęty

Projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wprowadza rozwiązania dotyczące utrzymania zaufania do systemu rolnictwa ekologicznego oraz wykonuje postanowienia unijnych przepisów dotyczących tej produkcji i znakowania produktów. Wysoki poziomu zaufania producentów i konsumentów do systemu kontroli i certyfikacji jest podstawą funkcjonowania i rozwoju sektora rolnictwa oraz produkcji ekologicznej. Nowe rozwiązania przewidują także ułatwienia dla producentów ekologicznych oraz poprawią dostępność polskich produktów ekologicznych na rynku.

Projekt określa, zgodnie z unijnymi przepisami, kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, wprowadza przepisy, które spowodują zwiększenie podaży nawozów dla producentów ekologicznych.

Projekt przewiduje zwiększenie stawek wsparcia dla rolników ekologicznych stosujących nasiona w jakości ekologicznej. Rozwiązanie to podniesie wykorzystanie ekologicznego kwalifikowanego i elitarnego ekologicznego materiału siewnego, co w istotny sposób przyczyni się do zwiększenia plonów i ich jakości oraz podniesie podaż polskich produktów ekologicznych na rynku.

Nowe przepisy zakładają zniesienie krajowego wymogu opiniowania przez jednostki certyfikujące wniosków o wydanie zgód na zastosowanie odstępstw od zasad produkcji ekologicznej. Rozwiązanie to przyspieszy i ułatwi procedurę wydawania zgód dla producentów ekologicznych.

Projektowane przepisy mają wejść w życie po 7 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dokument trafi teraz do prac w parlamencie.

projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym

Czytaj też: Rolnictwo ekologiczne – producenci rolni przeciwko nowym podatkom

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prezydent: Polska włączy się do walki z plagą głodu na świecie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Krajowy system ewidencji producentów rolnych znowelizowany przez Sejm


Autor: Świat Rolnika

Rada Agrifish o sytuacji w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków


BULT SMOGOWICZE