PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Ryszard Bartosik spotkał się z ambasador Jemenu

Ryszard Bartosik spotkał się z ambasador Jemenu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-08-10 10:30:00
Ryszard Bartosik

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik spotkał się z ambasador Republiki Jemeńskiej w Polsce Mervat Mojali. 

Podczas spotkania, które zainicjowała strona jemeńska, zostały omówione perspektywy rozwoju polsko-jemeńskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, również w kontekście zagrożeń dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego w związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie i przerwaniem łańcuchów dostaw żywności.

Ryszard Bartosik spotkał się z delegacją z Jemenu

Wiceminister Ryszard Bartosik podczas spotkania przedstawił działania, które Polska od początku wojny podejmuje na rzecz wywozu do krajów trzecich zbóż pochodzących z Ukrainy. Strony jemeńska i polska przedstawiły swoje propozycje i stanowiska dotyczące rozwoju współpracy państw w dziedzinie rolnictwa.

Ambasador Mervat Mojali poinformowała o najbardziej perspektywicznych obszarach współpracy rolniczej z Polską. Podkreśliła, że Jemen chciałby skorzystać z polskich doświadczeń i polskiego dorobku naukowo-technicznego, szczególnie w zakresie doradztwa rolniczego, budowy silosów czy hodowli ryb. Strona jemeńska jest też zainteresowana zakupem maszyn rolniczych i nawozów. Dodatkowo ambasador Mojali poprosiła o listę producentów i eksporterów jabłek oraz przetworów z jabłek.

Ryszard Bartosik

Polski eksport do Jemenu

Ryszard Bartosik potwierdził zainteresowanie zacieśnieniem relacji w obszarze rolnictwa i handlu artykułami rolno-spożywczymi z Jemenem. Wskazał też na eliminację barier w dostępie polskich produktów do jemeńskiego rynku jako jeden z ważniejszych czynników warunkujących rozwój współpracy handlowej.

W 2021 r. Polska wyeksportowała do Jemenu artykuły rolno-spożywcze o wartości blisko 14 mln EUR. Eksportowano głównie ekstrakt słodowy, wyroby cukiernicze, serwatkę, tytoń oraz zagęszczone mleko i śmietanę. W pierwszych pięciu miesiącach 2022 r. eksport do Jemenu spadł o 52 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, osiągając poziom 4 mln EUR. Struktura towarowa polskiego eksportu pozostała bez zmian.

Czytaj też: Wiceminister Ryszard Bartosik spotkał się z ambasador Argentyny

gov.pl