O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wiceminister Ryszard Bartosik spotkał się z ambasador Argentyny

Ryszard Bartosik

Wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik rozmawiał z ambasador Argentyny w Polsce Aną Marią Ramirez na temat współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Podczas spotkania omówiono między innymi kwestię eliminacji barier w dostępie do rynku argentyńskiego dla towarów rolno-spożywczych z Polski. Ambasador Argentyny Ana Ramirez pozytywnie odniosła się do polskich postulatów w zakresie dywersyfikacji i równoważenia wzajemnej wymiany handlowej. Zadeklarowała wsparcie ze strony Ambasady Argentyny w Polsce w zakresie dostępu do rynku oraz eliminacji barier.

Ryszard Bartosik na spotkaniu z ambasador Argentyny

Omawiając status wzajemnej współpracy, sekretarz stanu Ryszard Bartosik wskazał na wysokie ujemne dla Polski saldo wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Argentyną, które w 2021 r. wyniosło blisko 713 mln euro.

,,Zależy nam na niwelowaniu tej znaczącej dysproporcji. Uważamy, że istnieje potencjał do zwiększenia eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski do Argentyny. Pozytywne efekty w tym zakresie może przynieść poszerzenie dostępu do argentyńskiego rynku oraz gamy eksportowanej z Polski żywności” – zaznaczył wiceminister.

Wiceszef polskiego resortu rolnictwa przedstawił polskie postulaty związane z otwarciem rynku Argentyny dla polskich towarów rolno-spożywczych. Polska jest zainteresowana finalizacją prac nad uzgodnieniem weterynaryjnych świadectw zdrowia m.in. dla produktów drobiowych, mleka i produktów mlecznych z mleka koziego i owczego, jaj wylęgowych i piskląt, kolagenu i żelatyny.

,,Jestem przekonany, że otwarcie rynku argentyńskiego dla tych produktów może przynieść korzyści zarówno polskim eksporterom, jak również argentyńskim przedsiębiorcom i finalnym konsumentom” – podkreślił sekretarz stanu.

Ambasador Argentyny Ana Ramirez pozytywnie odniosła się do polskich postulatów w zakresie dywersyfikacji i równoważenia wzajemnej wymiany handlowej. Zadeklarowała wsparcie ze strony Ambasady Argentyny w Polsce w zakresie dostępu do rynku oraz eliminacji barier.

W 2021 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Argentyny wyniosła 3,7 mln euro. Na rynek argentyński eksportujemy głównie chleb i pieczywo cukiernicze oraz przetworzony tytoń. Natomiast import osiągnął poziom 716 mln euro. Podstawowym towarem importowanym, podobnie jak w latach poprzednich, były makuchy sojowe wykorzystywane jako składnik pasz dla zwierząt.

Ryszard Bartosik

 

Czytaj również: Pasze – podsumowanie posiedzenia grupy roboczej Copa-Cogeca

MRiRW/fot.MRiRW

swiatrolnika.info 2023