PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Rolnicy zabezpieczeni. Ustawa o emeryturach rolników z podpisem prezydenta

Rolnicy zabezpieczeni. Ustawa o emeryturach rolników z podpisem prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-26 12:21:00
Ustawa o emeryturach rolników

Ustawa o emeryturach rolników została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. To dobra wiadomość m.in. dla rolników będących już na emeryturze.

Znowelizowana 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zawiera szereg korzystnych dla ubezpieczonych zmiany, o które od dłuższego czasu zabiegali rolnicy oraz różne organizacje rolnicze. Według nowych przepisów rolnicy na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości.

Na nowelizacji ustawy skorzystają wszyscy rolnicy

Najważniejsza zmiana w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników jest wprowadzenie ułatwienia dotyczącego nabywania uprawnienia do emerytury rolniczej. Obecnie rolnik, który osiągnął wiek emerytalny, w celu uzyskania emerytury (tzn. części uzupełniającej emerytury) musi zrezygnować z prowadzenia działalności rolniczej. Po wejściu w życie ustawy będzie on mógł otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości.

Kolejną istotną zmianą wprowadzoną do ustawy jest poszerzenie katalogu wyjątków, w których rolnik lub domownik będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym w systemie powszechnym (w ZUS).

W celu uniknięcia niekorzystnych przerw w ubezpieczeniu społecznym rolników ustawodawca wprowadził nowy przepis, na podstawie którego rolnik lub domownik będzie podlegał nadal ubezpieczeniu rolniczemu pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym powszechnym. Będzie to możliwe np. w okresie pobierania stypendium czy pełnienia czynnej służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy lub też odbywania służby zastępczej.

ustawa o emeryturach rolników

Ustawa o emeryturach rolników wprowadza szereg udogodnień

W wyniku nowelizacji ustawy wprowadzono także możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych albo okresów zastępczych form tej służby przypadających przed 1 stycznia 1999 r.

Ustawa ponadto zakłada, że rolnicy-emeryci będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, a opiekunowie osób niepełnosprawnych – możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zmiany dotyczących zasad rehabilitacji w KRUS, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. 

Czytaj też: Czternasta emerytura przesunięta. Wiemy kiedy trafi na konta emerytów

PAP/fot.pixabay


Sasin: Na nasze potrzeby żywności w Polsce wystarczy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:13:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 15:30:00

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:45:00

BULT SMOGOWICZE