PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Rada Ministrów przyjęła ważny projekt. Pomoże w walce z ASF

Rada Ministrów przyjęła ważny projekt. Pomoże w walce z ASF

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 12:13:00
asf

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – poinformowała KPRM. Może on pomóc w walce z ASF.

W projekcie przewidziano rozwiązania, które ułatwią walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF). Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, we wtorek rząd przyjął projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma zapewnić jednolite funkcjonowanie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Pomoc w walce z ASF

Dodano, że w projekcie przewidziano rozwiązania, które ułatwią walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF).

Według ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie przenośnych chorób zwierząt.

Rada Ministrów znów zaufała ARiMR

Projekt przewiduje, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie kontynuować zadania związane z identyfikacją i rejestracją bydła, owiec, kóz oraz świń. Przejmie także zadania dotyczące gromadzenia danych koniowatych oraz rozpocznie gromadzenie danych zwierząt pozostałych gatunków (tj. jeleniowatych i wielbłądowatych) oraz zakładów drobiu, których identyfikacja i rejestracja jest wymagana przepisami unijnymi.

Jak podała Rada Ministrów, nowe rozwiązania umożliwią dostosowanie systemu informatycznego ARiMR do nowych zadań, w tym zapewnienia efektywnej interoperacyjności, integracji i kompatybilności, m.in. elementów komputerowej bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi systemami informatycznymi, które związane są z ochroną zdrowia zwierząt.

Dodano, że nowe przepisy przewidują rezygnację z paszportów dla bydła w obrocie krajowym. Projekt przewiduje, wprowadzenie obowiązku dokonywania zgłoszeń zdarzeń dotyczących zwierząt przez posiadaczy zwierząt i podmioty, które prowadzą działalność nadzorowaną – wyłącznie w postaci elektronicznej. 

asf

Czytaj także: Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2022 do ARiMR złożyło 1,261 mln rolników

PAP/fot. pixabay