O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-03-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Przeworska: Sytuacja na Ukrainie pokazuje jak ważne jest rolnictwo

Przeworska

Sytuacja na Ukrainie powinna być lekcją dla Polski i całej Europy, jak istotne jest bezpieczeństwo żywnościowe – powiedziała Monika Przeworska. 

“Mam wrażenie, że wszyscy zapomnieliśmy, czym jest głód, czym jest niemożliwość zakupu żywności w bardzo dobrej cenie. Mam wrażenie, że rolnicy podchodzą do rolnictwa z lekkim przymrużeniem oka i nie traktują tego tematu poważnie. Sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak fundamentalne znaczenie powinno mieć rolnictwo. Powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski” – dodała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rosja i Ukraina to czołowi dostawcy produktów rolnych

Rosja i Ukraina odpowiadają za dużą część światowych dostaw produktów rolnych. Ukraina do końca roku wprowadziła zakaz eksportu żyta, jęczmienia, gryki, prosa, cukru, soli i mięsa, poinformował tamtejszy rząd.

“Warto zaznaczyć, że to, co obecnie dzieje się na Ukrainie jest przede wszystkim wojną dwóch bardzo rolniczych państw, które są ogromnymi producentami i ogromnymi importerami żywności. Sama Ukraina produkuje około 20 mln ton rocznie, a Federacja Rosyjska około 40 mln ton rocznie. Już wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zboże z ubiegłych zbiorów, które jeszcze nie zostało sprzedane, prawdopodobnie już nie trafi na rynek. Nie wiemy, co z zasiewami na Ukrainie, które po prostu nie mogą być realizowane. Z Ukrainy płyną sygnały, że Rosja bardzo często bombarduje magazyny zbóż oraz te miejsca, które umożliwiają ewentualną sprzedaż, eksport, wysyłkę tych zbóż. Sytuacja jest naprawdę trudna i z dnia na dzień coraz bardziej się komplikuje” – oceniła sytuację Monika Przeworska.

Na trudną sytuację polskich rolników wpływa także wzrost cen paliw. Monika Przeworska przypomniała, że rolnicy czekają również na decyzję Komisji Europejskiej w zakresie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów.

“Tym, co wpływa na sytuację polskich rolników, jest szaleństwo na światowych giełdach. Mam tutaj na myśli światowe giełdy paliw, ponieważ widzimy, jak szalenie podskoczyły ceny paliwa, które jest jednym z podstawowych czynników kształtujących opłacalność rolnictwa. Wszyscy słyszymy, jak wzrosły ceny nawozów. W zeszłym roku saletra amonowa kosztowała około 1200 złotych, a ostatni cennik to 6100 złotych. Rolników po prostu nie stać, aby kupować samodzielnie tak drogi nawóz azotowy. Uniemożliwia to normalne funkcjonowanie, normalne prowadzenie polskiej produkcji rolnej. Niestety, ta sytuacja w znacznym stopniu komplikuje dostępność pasz" – podkreśliła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Przeworska

Przeworska: Obecna sytuacja powinna być lekcją dla Europy

Monika Przeworska zwróciła uwagę, że Ukraina była głównym dostarczycielem substratów wykorzystywanych do produkcji pasz dla drobiu.

“W tym momencie należy wspomnieć, że Ukraina była ogromnym producentem i doskonałym dostarczycielem na przykład śruty słonecznikowej, oleju słonecznikowego i soi, które są substratami wykorzystywanymi do produkcji pasz dla drobiu. Mamy rekordowe ceny żywca drobiowego, bo to jest około 6 zł za kilogram – zaznaczyła.

Monika Przeworska podkreśliła, że konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę powinny być lekcją dla Polski i całej Europy, jak istotne jest bezpieczeństwo żywnościowe.

“Cała ta sytuacja powinna być lekcją dla Polski i całej Europy, jak istotne jest bezpieczeństwo żywnościowe. Mam wrażenie, że wszyscy zapomnieliśmy, czym jest głód, czym jest niemożliwość zakupu żywności w bardzo dobrej cenie. Mam wrażenie, że rolnicy podchodzą do rolnictwa z lekkim przymrużeniem oka i nie traktują tego tematu poważnie. Sytuacja na Ukrainie pokazuje, jak fundamentalne znaczenie powinno mieć rolnictwo. Powinniśmy wyciągnąć z tego wnioski” – akcentowała dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Sytuację polskich rolników komplikuje forsowana polityka Europejskiego Zielonego Ładu

“W kwestii rolnictwa komisarz ds. środowiska już zabrał głos i powiedział, że nie ma takiej możliwości, żeby odejść od polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Co więcej, wspomniał, że szczególnie teraz powinniśmy bardzo szybko tę politykę wdrożyć. Obawiam się, że zabraknie tu zdrowego rozsądku, niestety, a Unia Europejska będzie ten szkodliwy projekt dla Polski forsować” – mówiła Monika Przeworska.

Czytaj też: Ardanowski: Polscy rolnicy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe

radiomaryja.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023