PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Przetwórstwo i eksport zbóż z Ukrainy. Henryk Kowalczyk wyjaśnia

Przetwórstwo i eksport zbóż z Ukrainy. Henryk Kowalczyk wyjaśnia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-27 17:00:00
Henryk Kowalczyk

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawił propozycje strony ukraińskiej w kwestii pomocy żywnościowej. W grze m.in przetwórstwo i eksport zbóż. 

W kwestii pomocy żywnościowej strona ukraińska liczy m.in. na możliwość przetwarzania w Polsce artykułów rolnych, a później przesyłania produktów na Ukrainę; ponadto przez Polskę miałby iść eksport zboża z Ukrainy - mówił w niedzielę szef resortu rolnictwa.

Ukraińska infrastruktura rolnicza jest nieustannie niszczona

Zapytany w niedzielę w TVP 1 o najpilniejsze potrzeby związane z pomocą żywnościową dla Ukrainy Kowalczyk powiedział, że odbył spotkania z ukraińskimi ministrami m.in. rolnictwa i gospodarki. "Wyartykułowali swoje potrzeby. Bardzo liczą na to, że będzie pomoc żywnościowa w postaci pomocy humanitarnej, ale również pomoc w postaci przetwórstwa" – powiedział szef resortu rolnictwa. Wyjaśnił, że do Polski sprowadzane byłoby "zboże czy inne artykuły, surowce rolne". Tu byśmy to przetwarzali i im przesyłali" – dodał.

Henryk Kowalczyk podkreślił, że na Ukrainie zakłady przetwórcze są bardzo mocno zniszczone. "Również eksport zboża z Ukrainy też przez Polskę miałby być dokonywany (...), bo porty na Morzu Czarnym są wyłączone" – dodał.

W opinii szefa resortu rolnictwa w przyszłym sezonie może nastąpić na Ukrainie "bardzo mocny spadek produkcji zbóż". "Rosjanie, tam, gdzie wkroczyły wojska, nie pozwalają rolnikom dokonywać zasiewów na polach – strzelają do rolników, zabijają ich. To może być sytuacja bardzo groźna, bo wiele obszarów na Ukrainie może być nieobsianych" – zaznaczył Kowalczyk. Przypomniał, że Ukraina jest bardzo dużym eksporterem zboża.

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk: Mamy duży margines bezpieczeństwa żywnościowego

Minister zapewnił, że Europa nie powinna się czuć zagrożona pod względem bezpieczeństwa żywnościowego w związku z wojną na Ukrainie. "Generalnie w Europie żywności wystarcza; jest ona de facto eksporterem żywności" – powiedział Kowalczyk. Dodał, że Polska jest jednym z dominujących krajów eksportujących żywność. "Prawie 40 mld euro wartości wyeksportowanej żywności za poprzedni rok to bardzo duży margines bezpieczeństwa" – zapewnił.

Podkreślił przy tym, że dla Europy żywności wystarczy, "ale to nie znaczy, że wystarczy jej na całym świecie". Kowalczyk ocenił, że zaburzenie dostaw może nastąpić w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, do których Ukraina eksportowała dużo zboża. "To się może przenosić na bezpieczeństwo żywnościowe tamtych regionów świata" – stwierdził.

Czytaj też: Minister rolnictwa Ukrainy: Wiosenne zasiewy o połowę mniejsze

źródła: PAP/ fot. twitter MRiRW, pexels


AgroUnia zostanie ukarana za protest przed biurem poselskim PiS 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 15:45:00

KRUS: Zmiana numerów rachunków bankowych dla wpłat składek

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-30 15:00:00

Henryk Kowalczyk w Pułtusku o sytuacji w polskim rolnictwie

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-29 16:30:00

BULT SMOGOWICZE