PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Protest rolników w Hiszpanii przeciwko polityce rządu

Protest rolników w Hiszpanii przeciwko polityce rządu

Autor: Monika Faber 2022-03-21 11:00:00
Protest rolników

Protest rolników w Hiszpanii przeciwko polityce rządu

Protest rolników odbył się w niedzielę w Madrycie przeciwko polityce rządu Pedro Sancheza. Wzięło w niej udział tysiące osób.

W trakcie protestu odbywającego się pod hasłem “Wspólnie na rzecz pola”, w którym wzięli też udział członkowie kół łowieckich oraz hodowcy zwierząt, domagano się zmiany polityki rolnej prowadzonej przez centrolewicowy gabinet Sancheza. W rozmowie z dziennikarzami protestujący wskazywali na rosnące koszty produkcji rolnej, spowodowanej m.in. szybkim wzrostem cen paliw, a także na bierność rządu.

Protest w Madrycie

Relacjonująca protest rolników rozgłośnia Cadena Ser wskazała na duże rozbieżności w podawanych przez policję oraz organizatorów wydarzenia liczbach jego uczestników. Pierwsi twierdzą, że protestowało ponad 100 tys. osób, drudzy, że na manifestacji pojawiło się ich 400 tys.

W trakcie protestu odbywającego się pod hasłem “Wspólnie na rzecz pola”, w którym wzięli też udział członkowie kół łowieckich oraz hodowcy zwierząt, domagano się zmiany polityki rolnej prowadzonej przez centrolewicowy gabinet Sancheza.

“Pomóżcie rolnikom!”, “Chcemy konkretnego wsparcia!”, “Nie pomagacie, ale nas nie osłabiajcie”, widniało na niektórych transparentach przyniesionych na niedzielny protest przed członków środowisk rolniczych. W niedzielnym marszu, który przeszedł przez centrum hiszpańskiej stolicy, wzięli udział również politycy parlamentarnej opozycji, m.in. z centroprawicowej Partii Ludowej, konserwatywnej Vox oraz liberalnej partii Obywatele.

Protest rolników w Czechach

W styczniu w Czechach odbył się protest rolników. Kilkaset z nich wyraziło sprzeciw wobec planom rządu dotyczącym wypłacania dopłat.

Kilkaset rolników wyprowadziło w czwartek na drogi traktory, maszyny oraz ciężarówki w proteście przeciwko planowanym zmianom w zasadach wypłacania dopłat w latach 2023-2027. Zdaniem organizatorów rząd zamierza niesprawiedliwie faworyzować mniejszych producentów. Protesty zostały zwołane przez Izbę Rolniczą (Agrarni komora) i Związek Rolniczy (Zemiedielsky svaz) zrzeszające głównie pracowników wielkich gospodarstw rolnych.

Rolnicy w Czechach sprzeciwiają się planom rządu, dot. wypłacania dopłat. O zmianie zasad w systemie wypłacania europejskich dotacji zdecydował rząd przed tygodniem. Pierwotnie planowano określenie maksymalnej kwoty dotacji mających trafić do dużych gospodarstw. W końcu wycofano się z tego pomysłu, ale zwiększono środki przeznaczone dla mniejszych rolników. Drastycznie ograniczono natomiast maksymalne środki przeznaczone na inwestycje.

Czytaj również: Greccy farmerzy protestują przeciw rosnącym cenom energii

PAP/fot. facebook.com/ESP.patriaquerida /fot.facebook.com/FundacionEduardoBarreiros


Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

Protesty rolników w Holandii przeniosą się na lotniska?

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 16:30:00

BULT SMOGOWICZE