O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Program poprawy retencji na obszarach rolnych potrwa do 2025 r.

Program poprawy retencji

Nowy program poprawy retencji na obszarach rolnych, który został zaplanowany do połowy 2025 roku, zakłada przebudowę około 1 tys. urządzeń wodnych.

Poinformował o planach podczas środowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. "Od 2020 roku udało się zgromadzić 50 milionów metrów sześciennych wody więcej. To pozwoliło nam zwiększyć poziom nawodnienia w obszarze około 40 tys. hektarów. Dzisiaj chcieliśmy ogłosić kolejny program. (...) Mamy nadzieję, że to działanie znacznie podniesie retencjonowanie wody właśnie w obszarach rolnych, około 1000 urządzeń wodnych będzie przebudowanych" - powiedział.

Plany ministerstwa

Dodał, że realizacja tego czym jest program małej retencji, będzie o tyle trudna, że każda przebudowa wymaga projektu, pozwolenia środowiskowego i pozwolenia na realizację inwestycji.

"Komisja Europejska ustaliła, że na zamknięte zadanie możemy przeznaczyć tylko 10 mln zł. Więc proszę zwrócić uwagę, jeśli do wydatkowania jest około 1 mld zł, to ile tych przetargów trzeba przeprowadzić" - zaznaczył.

Wiceminister poinformował, że program zwiększenia możliwości retencyjnych na obszarach rolnych zaplanowany został do połowy 2025 roku.

Program poprawy retencji

Program poprawy retencji w planach ministerstwa infrastruktury

Gróbarczyk dodał w temacie, jakim jest program poprawy retencji, że obecnie sytuacja w obszarach rolnych, jeśli chodzi o poziom wilgotności gruntów, jest alarmująca, ale jeśli taka jak teraz aura pogodowa się utrzyma, to niedługo będzie niebezpieczna.

"Obecnie ta wilgotność kształtuje się w granicach 30 proc., jeśli chodzi o powierzchniowe warstwy gleby. Liczyliśmy, że deszcze zaczną się trochę wcześniej, tak przynajmniej wskazywały oceny IMiGW. Niestety mamy przesunięcie na okres późniejszy, a więc pierwsze dni kwietnia, gdzie powinny się rozpocząć deszcze" - stwierdził Gróbarczyk.

Wody Polskie chcą, aby retencja wodna w Polsce była stale zwiększana. Jest to konieczne ze względu na coraz liczniejszą suszę na terenie naszego kraju. W Bydgoszczy, z udziałem m.in. Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anny Gembickiej, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszarda Kamińskiego, odbyło się spotkanie poświęcone powołaniu Wojewódzkiej Rady Partnerstw Wodnych. Celem jest budowanie sieci współpracy Lokalnych Partnerstw Wodnych w województwie kujawsko-pomorskim dla zwiększania retencji, przeciwdziałania suszy i racjonalnej gospodarce wodnej na obszarach rolniczych.

Czytaj również: Retencja zamiast betonozy – jak rozwiązać problem miejskich podtopień?

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023