PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Polska wesprze ukraiński eksport produktów rolnych

Polska wesprze ukraiński eksport produktów rolnych

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-07 14:30:00
Eksport

Polska pracuje nad stworzeniem „suchego portu” na granicy z Ukrainą, by wspomóc eksport ukraińskich produktów rolnych poprzez zwiększenie przepustowości.

Informację tę przekazał wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas internetowego spotkania z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. Ministrowie podczas spotkania omówili również warunki wzajemnej certyfikacji produktów pochodzenia zwierzęcego na rynki obu krajów.

Suchy port wesprze ukraiński eksport

„Polska pracuje obecnie nad utworzeniem „Suchego Portu” na granicy w celu zwiększenia przepustowości przewozów na eksport ukraińskich produktów rolnych, w szczególności do krajów trzecich” – przekazał wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

Podczas spotkania strony omówiły również warunki wzajemnej certyfikacji produktów pochodzenia zwierzęcego na rynki obu krajów oraz awizacji ładunków eksportowych w celu przyspieszenia przejścia odpowiednich procedur na granicy i przewozu.

Według Ministerstwa Polityki Agrarnej 90 procent eksportu ukraińskich produktów rolnych odbywało się wcześniej przez zablokowane przez Rosję porty w Odessie i Nikołajewie.

Czytaj też: Ukraina szuka sposobu na eksport zbóż. Trwają rozmowy z wybranymi krajami

east-fruit.com/fot.Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Rolnictwo ekologiczne – podsumowanie posiedzenia grupy Copa Cogeca


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: Najważniejsza pomoc Ukrainie w eksporcie zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


BULT SMOGOWICZE