PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Polska europoseł pyta o ETS. KE będzie się srogo tłumaczyć

Polska europoseł pyta o ETS. KE będzie się srogo tłumaczyć

Autor: Tomasz Racki 2022-04-07 12:11:00
ets

Komisja Europejska będzie musiała odpowiedzieć na niewygodne pytania europoseł Anny Zalewskiej odnośnie do funkcjonowania systemu ETS. 

Eurodeputowana PiS Anna Zalewska wystosowała interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie drastycznej podwyżki cen energii w Europie związanej, jak pisze, z funkcjonowaniem unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS). Obecnie cena uprawnień do emisji kształtuje się na poziomie ok. 80 euro za tonę, co budzi obawy, że będzie to oddziaływać niekorzystnie na unijną gospodarkę.

Problematyczny system

"Funkcjonowanie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS) na rynku spekulacyjnym doprowadziło do drastycznych podwyżek cen energii w Europie, a co za tym idzie, zwiększenia kosztów życia Europejczyków. Zachwianie bezpieczeństwem finansowym i energetycznym w obliczu wojny z Rosją rodzi poważne przypuszczenia (co do) wpływu rosyjskiej agentury na system handlu emisjami, którego ceny zostały w sztuczny sposób wywindowane do poziomów ponad 90 euro za tonę" – czytamy w interpelacji.

Zalewska pisze w interpelacji o "nieracjonalnej polityce klimatycznej Unii Europejskiej oraz niebezpiecznych powiązaniach europejskich polityków z rosyjskimi instytucjami finansowo-gospodarczymi". Eurodeputowana PiS pyta, jaki nadzór Komisja Europejska sprawuje obecnie nad bezpieczeństwem rynku EU ETS oraz jakie działania planuje podjąć, by zweryfikować udział rosyjskich instytucji finansowych w tym systemie i jak najszybciej je wyeliminować.

Czym jest system ETS?

Kwestie energetyczne przestały być tematem niszowym i zaczęły interesować coraz szerszą publikę. Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiści inflacja oraz rosnące ceny energii. Partia rządząca zrzuca jednak winę na Unię Europejską i stwierdzi, że ceny rosną przez system ETS. PiS chce radykalnej reformy tego systemu, a nawet jednostronnie zawiesić. Czym jednak właściwie jest ten system?

,,System ETS to podstawowe narzędzie polityki klimatycznej Unii Europejskiej i jeden z fundamentów wspólnej polityki prowadzonej przez państwa członkowskie. W pprzeszłości Wielka Brytania, będąc jeszcze w Unii Europejskiej, romansowała z taką ideą stworzenia własnego systemu, ale obecnie bez rewizji traktatów albo opuszczenia całej Unii Europejskiej, nie byłoby możliwe wycofanie się z jednej z kluczowych kwestii bez naruszania innych przepisów. Polska proponuje weto w sytuacji, kiedy nie ma w większości koalicyjnej i właśnie wspomniana Rada Europejska, bez jakichkolwiek konkluzji w sprawie kryzysu, dowodzi, że nie udało się stworzyć takiej grupy, która przekonałaby do reformy systemu" – mówi Wojciech Jakóbik w rozmowie z Łukaszem Warzechą na kanale Świata Rolnika w serwisie YouTube. 

Czytaj także: Posłowie PiS apelują do Tuska, by zawiesić stosowanie systemu ETS

PAP/fot. pixabay
 
 


Autor: Sebastian Wroniewski

Rolnictwo ekologiczne – podsumowanie posiedzenia grupy Copa Cogeca


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: Najważniejsza pomoc Ukrainie w eksporcie zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


BULT SMOGOWICZE