PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Polak w prezydium Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Tytoń"

Polak w prezydium Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Tytoń"

Autor: Michał Rybka 2022-05-11 19:30:00
tytoń

Podczas ostatniego posiedzenia Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Tytoń”wybierano nowe prezydium oraz omawiano problemy trapiące przemysł tytoniowy w Europie. 

Na posiedzeniu Polskę reprezentowali eksperci Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych w osobach Ryszarda Piątka oraz Przemysława Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

Ryszard Piątek wiceprzewodniczącym Grupy Roboczej Copa-Cogeca

Posiedzenie rozpoczęło się od wyborów Prezydium grupy. Na przewodniczącego wybrano Hiszpana Teofilo Moreno, a jego zastępcami zostali Eleni Skentrou z Grecji oraz Ryszard Piątek z Polski. 

„Bardzo cieszę się za okazane powtórnie zaufanie. Zwłaszcza, że przed nami sporo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami produkcji oraz Europejskim Zielonym Ładem” – powiedział Ryszard Piątek z KZPT.

"Tytoń" o problemach branży w UE

Po wybraniu Prezydium nadszedł czas na przedyskutowanie kwestii bieżących. Skupiono się na sytuacji rynkowej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a ta, jak się okazuje, jest nieciekawa we wszystkich krajach UE. Wszyscy uczestnicy spotkania sygnalizowali podobne problemy wpływające na opłacalność produkcji tytoniu, czyli odczuwalny wzrost kosztów produkcji (nawozy, gaz, energia).

Wzrost kosztów produkcji automatycznie minimalizuje dochodowość uprawy tytoniu na terytorium UE, co wpływa na zmniejszający się z roku na rok wolumen uprawowy.

Do problemów nękających branżę dochodzi redukcja ilości plantatorów tytoniu, szczególnie w regionach, w których istnieją alternatywne możliwości produkcji rolnej. 

„Niebagatelnym problemem w uprawie tytoniu jest duży koszt sezonowej siły roboczej oraz brak chętnych do pracy przy zbiorach tytoniu” – podkreślił Przemysław Noworyta ekspert FBZPR.

tytoń

Europa nie jest w światowej czołówce produkującej tytoń

Na posiedzeniu przytoczono ważne dane obrazujące w jakim miejscu znajduje się obecnie europejski przemysł tytoniowy.

I tak oto całkowita produkcja tytoniu na terenie UE w 2020 wyniosła 127 020 ton. Największymi jego producentami były Włochy 37 tys. t., Hiszpania 24 tys. t. oraz Polska 20 tys. t. Warty odnotowania jest również fakt, że ceny tytoniu nieznacznie wzrosły w 2020 r oraz w sezonie 2021. 

Unia Europejska w światowej produkcji tytoniu posiada niespełna 3% udziału.  Z kolei w 2021 r. import tytoniu wyniósł 513 tys. ton., jednocześnie UE wyeksportowała 167 tys. t. surowca tytoniowego.

Czytaj także: Plantatorzy tytoniu walczą o życie! Są dyskryminowani przez WPR!

źródła: fbzpr.org.pl/ fot. pixabay, twitter copacogeca
 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Na problemy wsi zawsze jest reakcja rządu 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Rząd obecnie realizuje kilka programów wsparcia dla rolników


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: Polskie gospodarstwa otrzymają wyższe dopłaty niż średnia unijna


BULT SMOGOWICZE