PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / NSZZ RI: Ustawa o biopaliwach zaszkodzi producentom rzepaku

NSZZ RI: Ustawa o biopaliwach zaszkodzi producentom rzepaku

Autor: Świat Rolnika 2022-08-11 21:00:00
Ustawa o biopaliwach

NSZZ RI „Solidarność” wskazuje, że ustawa o biopaliwach w nowej wersji będzie ciosem w polskich producentów rzepaku.

Związek zawodowy rolników zaapelował do premiera Morawieckiego o zaprzestanie plac legislacyjnych nad ustawą projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy  o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (UD414) i jej niezwłoczne wycofanie.

Ustawa o biopaliwach – nowelizacja

2 sierpnia br. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Celem tego projektu jest zmniejszenie minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego na poziomie 60%. Narodowy Cel Wskaźnikowy to najogólniej mówiąc minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych. Ustawa zwiększa także korzystania przez koncerny paliwowe z tzw. opłaty zastępczej NCW o także zwiększa limit dolewu do paliw bioweglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Zdaniem ekspertów rozwiązania te spowodują, że minimalny poziom realizacji NCW w 2023 roku w praktyce spadnie o 1/3 do poziomu 4,38% wobec 5,77%, jakie obowiązuje w bieżącym roku, co zmniejszy znacznie popyt na krajowe esrty. Ustawa o biopaliwach w nwoej wersjii według NSZZ RI „Solidarność” zaszkodzi producentom rzepaku.

ustawa o biopaliwach producenci rzepaku

NSZZ RI „Solidarność” z ważnym apelem do premiera

9 sierpnia br. Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy o zaprzestanie plac legislacyjnych nad ustawą projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy  o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (UD414) i jej niezwłoczne wycofanie. Jak wskazuje związek zawodowy rolników, ustawa o bioplaiwach w nowej wersji to prawdziwy cios dla producentów rzepaku.

"W związku z powyższym NSZZ RI „Solidarność” postuluje o pilne wycofanie z prac legislacyjnych  przedmiotowego projektu ustawy, który w zaproponowanym kształcie jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i polskich gospodarstw rodzinnych, a także w sposób niekorzystny wpływa na realizację ogólnych celów środowiskowych" – napisał w piśmie Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański.

Sprawdź też: Producenci rzepaku: tegoroczne zbiory będą dobre

solidarnoscri.pl/fot.pixabay.com