PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Niemiecki minister rolnictwa jak Sylwia Spurek. Będzie prezent dla wegan?

Niemiecki minister rolnictwa jak Sylwia Spurek. Będzie prezent dla wegan?

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-04-25 10:30:00
minister rolnictwa

Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir (Zieloni) opowiedział się za całkowitym zwolnieniem owoców i warzyw z podatku VAT.

Jeśli sprawimy, że owoce i warzywa będą tańsze, nie tylko ulżymy konsumentom, ale także będziemy promować zdrowe odżywianie poprzez uzyskany efekt kierowania" – powiedział polityk w wywiadzie dla Deutsche Presse-Agentur. Podobne inicjatywy od dawna popiera polska europoseł Sylwia Spurek. Jej zdaniem owoce i warzywa powinny być tańsze. Z drugiej strony skłania się ona ku obciążenia wyżyszmi stawkami podatku VAT produktów pochodzenia zwierzęcego. Niemieccy obserwatorzy już dawno zauważyli, że podobny kierunek prowadzenia polityki prezentuje szef niemieckiego resortu rolnictwa. 

Minister rolnictwa musi przekonać ministra finansów

Niemiecki minister rolnicywa powiedział, że osobiście popiera odnowione żądanie zniesienia podatku VAT na owoce, warzywa i nasiona roślin strączkowych. Lobbowało za tym Stowarzyszenie Społeczne VdK, Centra Konsumenckie i Niemieckie Towarzystwo Diabetologiczne. Jak wyjaśnił Özdemir, decyzja należy jednak do ministra finansów.

,,Już podczas debaty nad pierwszym pakietem ulg zwróciłem uwagę, że obniżenie podatku VAT na zdrową żywność byłoby szczególnie korzystne dla osób, które mają niewielkie możliwości finansowe lub nie mają ich wcale. Jednak to Ministerstwo Finansów jest odpowiedzialne za analizowanie i wdrażanie ewentualnych zmian w podatku VAT” – stwierdził.

Z drugiej strony, sektor detaliczny odrzuca wezwania do obniżenia podatku VAT na niektóre produkty spożywcze.

,,To prawda, że rząd federalny musi zadbać o to, by osoby o niższych dochodach nadal mogły zabezpieczyć swoje podstawowe potrzeby. Jednak przekręcenie śruby VAT byłoby złym rozwiązaniem” – stwierdziło Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego (HDE).

HDE podkreślił, że nie jest jeszcze możliwe obniżenie podatku VAT w takim stopniu, w jakim by tego żądano.

,,Dzieje się tak, ponieważ przyjęta właśnie dyrektywa UE przewiduje, że państwa członkowskie mogą obniżyć stawkę podatku na niektóre towary – w tym artykuły spożywcze – do zera dopiero od początku 2025 roku. Co więcej, obecny wzrost cen nie może być zrekompensowany w ten sposób” – poinformowali.

Zamiast tego HDE wezwało rząd federalny do zwiększenia transferów państwowych dla gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz, w razie potrzeby, do wprowadzenia odpowiednich zmian w pakiecie pomocowym.

Minister rolnictwa Cem _Özdemir

Zmieniona dyrektywa UE dopuszcza więcej zwolnień

Oprócz rosnących cen żywności, tłem dla tych żądań jest zmiana tzw. dyrektywy UE w sprawie podatku VAT, która – w dużej mierze niezauważona – weszła w życie dwa tygodnie temu. Określono w niej wspólne wytyczne dotyczące podatku VAT: podstawowa stawka podatku musi wynosić co najmniej 15%, a stawka obniżona co najmniej 5%. W niektórych obszarach możliwe jest całkowite zwolnienie z podatku – a od czasu nowelizacji także z podatku od żywności i innych towarów zaspokajających podstawowe potrzeby.

W Niemczech standardowa stawka wynosi 19%. Obniżona stawka 7 procent dofinansowuje produkty, które służą dobru wspólnemu – w tym podstawowe artykuły spożywcze, takie jak mleko, mięso czy pieczywo.

,,Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich opowiedziała się za całkowitym zniesieniem podatku VAT, zwłaszcza na owoce, warzywa i nasiona roślin strączkowych. Pozwoliłoby to złagodzić skutki wzrostu cen, co jest obecnie szczególnie ważne dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Jednocześnie ułatwiłoby to wielu ludziom zdrowe odżywianie się i przyczyniłoby się do produkcji żywności przyjaznej dla klimatu” – powiedziała ekspertka ds. żywności Christiane Seidel.

Od początku wojny na Ukrainie życie w Niemczech stało się jeszcze droższe, a na razie nie widać poprawy sytuacji w zakresie cen konsumpcyjnych. Energia i żywność stają się coraz droższe. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, artykuły spożywcze kosztowały w marcu o 6,2 procent więcej niż rok wcześniej. Najdroższe były tłuszcze i oleje jadalne (wzrost o 17,2 proc.) oraz świeże warzywa (wzrost o 14,8 proc.).

Czytaj też: Cem Özdemir – wegetarianin i nowy niemiecki minister rolnictwa

agrarheute.com/fot.fb, Cem Özdemir

 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


Autor: Tomasz Racki

Kanadyjski rzepak znów popłynie do Chin. To przez wojnę na Ukrainie


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: będzie interwencja w sprawie importowanych truskawek sprzedawanych jako polskie


BULT SMOGOWICZE