PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Negocjacje ws. Fit for 55 zawieszone? Tego chce doradca prezydenta

Negocjacje ws. Fit for 55 zawieszone? Tego chce doradca prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-29 15:30:00
Fit for 55

Zdaniem doradcy prezydenta Andrzeja Dudy Pawła Sałka, Polska powinna zawiesi negocjacje w sprawie pakietu Fit for 55. Podobnego zdania są inne kraje UE.

Podczas briefingu prasowego, który odbył się po posiedzeniu prezydenckiej rady ds. środowiska, energii i zasobów, Sałek jako na jeden z głównych omawianych tematów wskazał na transformację energetyczną, zwłaszcza w kontekście obecnego kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie.

Zmiany w polityce Unii Europejskiej

Doradca prezydenta powiedział, że zapasy gazu dla funkcjonowania gospodarki są zabezpieczone, ale w związku z drożejącymi paliwami "Polska powinna wstrzymać negocjacje w sprawie pakietu Fit for 55". Dodał, że podobne zdanie mają wszystkie kraje z Europy Środkowo-Wschodniej, które sąsiadują z Ukrainą, ponieważ ich administracje są skoncentrowane na zupełnie innych problemach.

Sałek ocenił też, że poważną kwestią pozostają bardzo wysokie ceny uprawnień do emisji CO2, które mogą opóźnić proces transformacji energetycznej.

Uczestniczący w spotkaniu z dziennikarzami prezes skierniewickiej spółki Energetyka Cieplna Mateusz Jarczyński przyznał, że koszty, jakie ponosi firma w związku z zakupem ETS, wpływają hamująco na proces inwestycji m.in w odnawiane źródła energii i działania ograniczające emisyjność.

W opinii uczestniczących w rozmowie ekspertów niemożliwa będzie całkowita rezygnacja z węgla do 2030 r., zwłaszcza w kontekście bardzo wysokich cen paliw. Zaznaczono, że ten wzrost będzie przekładał się w pewnym stopniu na gospodarstwa domowe.

"Będziemy zwiększać zarówno udział paliw gazowych jak i odnawialnych źródeł, mając zawsze na względzie, żeby zachować równowagę pomiędzy koniecznością bezpiecznej dostawy jak i akceptowalną ceną dla naszych przedsiębiorstw" – powiedział prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak.

Fit for 55

Czym jest Fit for 55?

W środę rano Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

Fit for 55 to pakiet zmian legislacyjnych, który Komisja Europejska ogłosiła w połowie lipca 2021 r. Mają one doprowadzić do ograniczenia emisyjność gospodarki europejskiej o co najmniej 55 proc. do 2030 roku względem 1990 r. Bruksela wymagać ma zmian m.in. w: limitach emisji samochodów, sposobach ogrzewania domów, tanich lotach samolotowych, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę 30 czerwca 2021 roku.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Każdy kraj może wprowadzić dopłaty do nawozów

PAP/fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


Autor: Tomasz Racki

Kanadyjski rzepak znów popłynie do Chin. To przez wojnę na Ukrainie


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: będzie interwencja w sprawie importowanych truskawek sprzedawanych jako polskie


BULT SMOGOWICZE