PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Morawiecki: Zboże wjeżdżające do Polski trafi do Afryki i na Bliski Wschód

Morawiecki: Zboże wjeżdżające do Polski trafi do Afryki i na Bliski Wschód

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-09 18:30:00
Zboże

Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy, będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie – powiedział Mateusz Morawiecki.

My mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże; będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika – dodał premier podczas wizyty na pikniku w Myśliwcu (woj. kujawsko-pomorskie). 23 czerwca powołano Międzyresortowy Zespół do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy, na którego czele stanął wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Morawiecki: Ukraińskie zboże trafi do Afryki i na Bliski Wschód

Po tym jak przez Polskę rozpoczął się transport ukraińskiego zboża, w mediach pojawiły się doniesienia, że rolnicy są zaniepokojeni jego napływem, gdyż wypełniają się polskie magazyny; zdaniem rolników, może to spowodować, że w czasie żniw nie będzie w silosach miejsca na polskie zboże z tegorocznych żniw.

Na pikniku w Myśliwcu Morawiecki mówił o problemach związanych z tranzytem ukraińskiego zboża przez Polskę.

"Jeżeli są takie przypadki, poleciłem wicepremierowi, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Henrykowi Kowalczykowi sprawdzenie dokładne, gdzie to występuje i zablokowanie tego procesu. Żeby zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy, było sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tam zabezpieczało potrzeby żywnościowe. My mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże i będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika" – powiedział Morawiecki.

Zboże

Polska pomaga Ukrainie w transporcie zboża

23 czerwca br. powołany został Międzyresortowy Zespół do spraw Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy, na którego czele stanął wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

W czwartek wicepremier Kowalczyk podkreślił na konferencji prasowej, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zapewnieniem warunków organizacyjnych, aby polscy rolnicy mogli po żniwach sprzedać swoje zboże. Zaznaczył jednocześnie, że Polska stara się pomóc Ukrainie w transporcie zboża do krajów trzecich.

Czytaj też: Kowalczyk: Pomoc Ukrainie w eksporcie zboża to nasz obowiązek

PAP/fot.Twitter