PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Minister rolnictwa: Wywóz zboża z Ukrainy wymaga pomocy technicznej

Minister rolnictwa: Wywóz zboża z Ukrainy wymaga pomocy technicznej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-20 15:00:00
Minister rolnictwa

Jak zaznacza minister rolnictwa, sprawny transport zboża z Ukrainy wymaga pomocy technicznej. Inaczej nie ma możliwości przewiezienia oczekiwanych ilości.

,,Po to, by usprawnić transport zboża z Ukrainy, potrzebujemy pomocy technicznej, czyli kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych” – poinformował w środę Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa mówi o dużych oczekiwaniach Ukrainy. Aby Polska mogła im sprostać, niezbędny jest dodatkowy sprzęt.

Ukraina oczekuje przewiezienia nawet 5 milionów ton zbóż

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wskazał, że wspólnie z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, zwrócił się do Komisji Europejskiej o udzielenie Polsce pomocy technicznej w transporcie zboża z Ukrainy. "Potrzebujemy kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych na granicy" – powiedział. Dodał, że bez tego bardzo trudno będzie zrealizować oczekiwania Ukrainy, czyli przewieść ok. 4– 5 mln ton zbóż.

Zaznaczył, że obecnie przygotowywane są szlaki komunikacyjne, m.in. nabrzeże portowe w Gdańsku, usprawniany ma być także przeładunek na granicy z wagonów szerokotorowych na wąskotorowe.

"Jeśli otrzymamy pomoc techniczną, to każda ilość zboża zostanie przez Polskę sprawnie przewieziona" – wskazał minister. Dodał, że jeśli dojdzie do odblokowania portów na Morzu Czarnym, to kryzys żywnościowy zostanie zażegnany. "Jeśli nie, to tylko międzynarodowa pomoc Polsce i Rumunii może doprowadzić do skutecznego przewozu zbóż. My takich możliwości nie mamy" – powiedział.

Minister rolnictwa: w ciągu kilku tygodni uruchomimy nowy terminal

Henryk Kowalczyk poinformował, że terminal terminal rolno–spożywczy ruszy w ciągu kilku tygodni.

Zdaniem Kowalczyka, ta infrastruktura pozwoli eksportować większe ilości zboża oraz przypomniał, że rząd we wtorek przyjął uchwałę ws. terminala produktów rolno-spożywczych w Gdańsku. "To decyzja o zapotrzebowaniu na dzierżawę nabrzeża portowego w Gdańsku (...), umożliwiająca bezprzetargowe wydzierżawienie nabrzeża portowego w Gdańsku przez zarząd portu na rzecz Krajowej Grupy Spożywczej, żeby zwiększyć możliwości eksportowe" – powiedział.

Minister rolnictwa poinformował również, że nowe nabrzeże pozwoli zwiększyć możliwości eksportowe zboża o połowę. Wicepremier dodał, że nabrzeże powinno zacząć działać w ciągu kilku tygodni, kiedy zostanie przystosowany odpowiedni magazyn mający pojemność 100 tys. ton.

Czytaj również:Henryk Kowalczyk: Uruchomimy terminal zbożowy w ciągu kilku tygodni

PAP /fot.GOV