PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Minister rolnictwa: Ubezpieczenia upraw będą opłacane z dopłat bezpośrednich

Minister rolnictwa: Ubezpieczenia upraw będą opłacane z dopłat bezpośrednich

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-21 15:00:00
Minister rolnictwa

Rolnicy będą mieli dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń upraw rolnych w wysokości 65 proc. – zapewnił minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

“Swoją część składki mogą uregulować z dopłat bezpośrednich. Na ten cel są zabezpieczone fundusze nawet wtedy gdyby wszyscy rolnicy ubezpieczyliby wszystkie uprawy” – dodał wicepremier. Podkreślił także, że rolnik może ubezpieczyć swoje uprawy, nie wydając w tej chwili środków finansowych.

Minister rolnictwa: Mamy środki, aby ubezpieczyć rolników

W czwartek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zachęcał rolników do ubezpieczenia kompleksowego upraw rolnych z dopłatą z budżetu państwa wynoszącą 65 proc. składki.

"Tylko 35 proc. tej składki płaci rolnik. Mało tego, na podstawie zmienionej ustawy rolnik może tę składkę zadysponować, zapłacić z dopłat bezpośrednich, które otrzyma w przyszłości w październiku czy listopadzie" – zaznaczył minister Kowalczyk.

Minister rolnictwa

Podkreślił także, że rolnik może ubezpieczyć swoje uprawy, nie wydając w tej chwili środków finansowych, tylko przekazując taką dyspozycje Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, by naliczyć należną składkę z płatności bezpośrednich.

"Wybierajmy ubezpieczenia kompleksowe, łącznie z suszą, nie pojedyncze ryzyko. Mamy na ten cel przeznaczone środki finansowe w odpowiedniej ilości, nawet jeśli wszyscy rolnicy ubezpieczyliby wszystkie uprawy. Te środki finansowe są zabezpieczone" – zapewnił minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.

Czytaj też: Kowalczyk: Wszyscy rolnicy mogą kompleksowo ubezpieczyć uprawy

PAP/fot.Twitter/Pixabay


Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

MRiRW: Ostatnie dni konsultacji projektu KE Rocznego Programu Prac

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 09:30:00

Fit for 55 w Polsce nie przejdzie? Minister Moskwa: „W całości nieosiągalny”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:17:00

BULT SMOGOWICZE