PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Minister rolnictwa podpisał akty umożliwiające wykorzystanie ugorów

Minister rolnictwa podpisał akty umożliwiające wykorzystanie ugorów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-29 17:30:00
Wykorzystanie ugorów

Minister rolnictwa podpisał akty prawne umożliwiające wykorzystanie ugorów do produkcji rolnej – poinformował w piątek resort rolnictwa. 

Wcześniej KE wyraziła zgodę na takie odstępstwo w związku z wojną na Ukrainie. Dodano, że decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa.

Wykorzystanie ugorów będzie możliwe w tym roku

Resort przypomniał, że na wniosek Polski i innych państw członkowskich Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą rolnikom w Polsce skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia. Zgodnie z decyzją będzie możliwe wykorzystanie ugorów do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Dodano, że decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne (EFA), nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa.

Wykorzystanie ugorów

Nowe przepisy obejmą ponad 200 tysięcy rolników

Jak poinformowano, na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Odstępstwo na wykorzystanie ugorów nie obejmuje terenów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

"Odstępstwo od zakazu stosowania środków ochrony roślin, przewidziane w niniejszej decyzji KE, dotyczy jedynie ugorów deklarowanych do wypełniania obowiązku EFA. Na pozostałych obszarach, np. uprawach wiążących azot, międzyplonach deklarowanych do EFA, nadal obwiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin" – wyjaśniono.

Ugór to pole wyłączone z rolniczego użytkowania na okres 1–2 lat. Celem ugorowania jest poprawienie żyzności gleby.

Nowe przepisy mogą dotyczyć ok. 226 tys. rolników w Polsce.

Czytaj też: Ministerstwo rolnictwa: Rolnicy będą mogli zagospodarować ugory

PAP/fot.Wikimedia


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: będzie interwencja w sprawie importowanych truskawek sprzedawanych jako polskie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Na problemy wsi zawsze jest reakcja rządu 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Rząd obecnie realizuje kilka programów wsparcia dla rolników


BULT SMOGOWICZE