PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00
Leśnicy

W środę leśnicy z Tomaszowa Lubelskiego przekazali kolejne 16 samochodów terenowych stronie ukraińskiej. Lasy Państwowe ofiarowały już w sumie 38 pojazdów.

Terenówki będą służyć leśnikom walczącym w oddziałach Obrony Terytorialnej Ukrainy. Wiceminister klimatu i środowiska wspólnie z dyrektorem Lasów Państwowych zapewnili o dalszym wsparciu dla Ukrainy. Naczelnik lwowskiego Obwodowego Wydziału Leśnictwa i Łowiectwa Anatolij Deyneka podkreślił, że już od 126 dni trwa wojna na Ukrainie.

Leśnicy przekazali samochody terenowe Ukrainie 

W uroczystym przekazaniu samochodów terenowych w siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica oraz przedstawiciele administracji leśnej Ukrainy.

„Nasi przyjaciele po stronie ukraińskiej są w bardzo trudnej sytuacji, bo muszą walczyć z barbarzyńskim agresorem, który napadł ich kraj, i który jak widzimy postępuje coraz bardziej bezwzględnie w stosunku do spokojnie żyjących ludzi, którzy planowali swoją przyszłość, chcieli normalnie pracować” – powiedział Siarka.

Wyraził nadzieję, że kolejna tura samochodów od polskich leśników przyczyni się do tego, iż Ukraińcy będą mogli sprawnie i w sposób zorganizowany bronić się przed agresją rosyjską.

Wiceminister podziękował polskim leśnikom za przekazanie sprzętu. „Dzisiaj jest to 16 samochodów terenowych, jak również sprzęt przeciwpożarowy. Zagrożenie pożarowe, które mamy obecnie w Polsce jest również widoczne w Ukrainie. Łatwo sobie wyobrazić jeden wybuch, którzy może spowodować bardzo dużą stratę w przyrodzie, w lasach” – zwrócił uwagę Edward Siarka.

Wiceminister klimatu i środowiska wspólnie z dyrektorem Lasów Państwowych zapewnili o dalszym wsparciu dla Ukrainy. „Ta pomoc, którą polscy leśnicy przekazują do leśników ukraińskich musi trwać tak długo, jak będzie taka potrzeba. Zapewniamy, że w miarę możliwości będziemy wam pomagać. Ta pomoc jest obowiązkiem nas – leśników z całej Europy i całego świata” – dodał Józef Kubica.

Leśnicy

Wojna na Ukrainie trwa już 126 dni 

Naczelnik lwowskiego Obwodowego Wydziału Leśnictwa i Łowiectwa Anatolij Deyneka podkreślił, że już od 126 dni trwa wojna na Ukrainie. „Codziennie bronimy naszej niezależności. Pomoc Polaków i innych narodów jest nam bardzo potrzebna. Rozumiemy, że sama Ukraina nie podoła Rosji, ale nie mamy innego wyboru – musimy walczyć. Chciałbym podziękować wszystkim leśnikom, bo wy postępujecie jak bracia – już w pierwszy dzień zaproponowaliście nam pomoc” – zaznaczył Deyneka.

Przekazane w środę pojazdy dotychczas znajdowały się na wyposażeniu m.in Straży Leśnej. „Były to solidne wozy terenowe typu pick-up. Każdy przeszedł dokładny przegląd techniczny, by bezpiecznie służyć do zadań wojskowych. Tym razem w ręce Ukrainy trafiły samochody gaśnicze. Łącznie do tej pory Lasy Państwowe przekazały 38 aut” – poinformowały w komunikacie Lasy Państwowe.

Jak dodano, polscy leśnicy od początku eskalacji działań wojennych konsekwentnie udzielają pomocy Ukrainie. Nadleśnictwa z regionów lubelskiego i krośnieńskiego zorganizowały punkty pomocowe na przejściach granicznych. W jednostkach Lasów Państwowych w całym kraju odbywały się zbiórki rzeczowe, w tym zbiórki odzieży terenowej. Podczas akcji „Plecak dla Ukrainy” leśnicy przygotowali ponad 1,3 tys. zestawów taktycznych zapakowanych w solidne plecaki. W ten sposób do leśnych oddziałów Obrony Terytorialnej dotarły m.in. noktowizory, obuwie taktyczne, lornetki, prowiant.

Czytaj też: Leśnicy przejdą przeszkolenie wojskowe nadzorowane przez WOT

PAP/fot. Lasy Państwowe