PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / KOWR użyczy ziemię rolnikom. Kto z niej skorzysta?

KOWR użyczy ziemię rolnikom. Kto z niej skorzysta?

Autor: Tomasz Racki 2022-05-18 12:00:00
kowr

KOWR udostępni, w formie użyczenia, rolnikom i byłym pracownikom państwowych gospodarstw rolnych (PGR) ziemię. 

Chodzi o nierozdysponowane działki znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa – poinformował KOWR. Ośrodek wyjaśnił, że użyczenie jest szczególną formą zagospodarowania państwowych nieruchomości, która może być stosowana ze względu na wyjątkowe okoliczności, czy też realizację zadań wynikających z polityki państwa.

Jakich gruntów użyczy KOWR?

Przedmiotem takiego użyczenia mogą być niezagospodarowane dotychczas grunty, które ze względu na kształt, rozłóg, rozdrobnienie i inne ograniczenia w użytkowaniu nie są dla rolników atrakcyjne z gospodarczego punktu widzenia, a mogłyby służyć poprawie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej.

Z użyczenia mogą skorzystać rolnicy albo byli pracownicy PGR zamieszkujący w pobliżu takiej działki. Aby ją otrzymać muszą wcześniej zobowiązać się, że grunt zagospodarują na cele rolnicze i uiszczą podatek rolny za przedmiot użyczenia. Osoba taka musi złożyć oświadczenie o dobrowolnym wydaniu nieruchomości po zakończeniu umów oraz oświadczenie (pełnomocnictwo) umożliwiające KOWR jednostronne przejęcie nieruchomości w przypadku jej niewydania.

Wnioski przyjmują oddziały terenowe

Osoby zainteresowane korzystaniem w obecnym sezonie wegetacyjnym z gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w formie użyczenia (tj. okoliczni rolnicy albo byli pracownicy PGR zamieszkujący w pobliżu takiej nieruchomości) mogą zwracać się z wnioskiem bezpośrednio do Oddziału Terenowego, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości będącej przedmiotem zainteresowania.

Wniosek należy kierować w formie pisma lub drogą elektroniczną.

Nieruchomości posiadające status „Do rozdysponowania” można odnaleźć m.in. za pomocą wyszukiwarki, znajdującej się w zakładce „Przydatne linki” (https://erolnik.gov.pl/#/dzialki) na stronie internetowej KOWR (www.kowr.gov.pl).

Czytaj także: KOWR będzie dzierżawił państwowe grunty dla OZE?

PAP/fot. pixabay


Sasin: Na nasze potrzeby żywności w Polsce wystarczy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:13:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 15:30:00

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:45:00

BULT SMOGOWICZE