PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Kowalczyk: W Polsce zużywamy trzy razy mniej pestycydów niż np. w Holandii

Kowalczyk: W Polsce zużywamy trzy razy mniej pestycydów niż np. w Holandii

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-15 15:15:00
Kowalczyk

Zaproponowana przez KE redukcja o połowę pestycydów w polskiej produkcji rolnej jest nie do przyjęcia bez straty plonów – mówił w piątek Henryk Kowalczyk. 

Wicepremier i szef resortu rolnictwa dodał, że zużycie pestycydów w Polsce jest trzykrotnie mniejsze niż np. w Holandii. Jak przypomniał, rozporządzenie KE przewiduje natychmiastową redukcję o połowę pestycydów. Zwrócił uwagę, że zużycie środków ochrony roślin powinno się redukować do określonej wartości. Podkreślił, że Polska "wartości średniej europejskiej jeszcze nawet nie osiągnęła".

Kowalczyk: KE podchodzi bardzo rygorystycznie do pestycydów

KE 22 czerwca br. przedstawiła projekt rozporządzania o zrównoważonym stosowaniu pestycydów. Proponuje ograniczenie stosowania pestycydów chemicznych i związanego z nimi ryzyka o 50 proc. do 2030 r. 

"Są to sztandarowe wnioski ustawodawcze mające na celu realizację strategii na rzecz bioróżnorodności i strategii „od pola do stołu”, które pomogą zapewnić odporność i bezpieczeństwo dostaw żywności w UE i na całym świecie" – stwierdza KE.

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w piątek był pytany podczas konferencji prasowej o obecne założenia dotyczące m.in. redukcji zużycia pestycydów w produkcji rolnej w Polsce w ramach europejskiego zielonego ładu. 

"Komisja Europejska przygotowuje rozporządzenie, które bardzo rygorystycznie podchodzi do tych założeń" – wskazał.

Kowalczyk

Ilość pestycydów w Polsce jest trzy razy mniejsza niż w Holandii

Jak przypomniał, rozporządzenie przewiduje natychmiastową redukcję o połowę pestycydów. 

"Polska się sprzeciwia temu rozporządzeniu, nie zgadzamy się z równomierną, jednakową redukcją" – podkreślił. Wskazał, że "ilość pestycydów w Polsce jest trzykrotnie mniejsza niż np. w Holandii".

Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że zużycie środków ochrony roślin powinno się redukować do określonej wartości. Podkreślił, że Polska "wartości średniej europejskiej jeszcze nawet nie osiągnęła".

Według Kowalczyka "taka gwałtowna redukcja jest nie do przyjęcia bez straty plonów".

Minister zwrócił uwagę, że dyskusja wokół zużycia pestycydów "nie jest na poziomie Planu Strategicznego, ale na poziomie rozporządzenia KE, któremu Polska się sprzeciwia". 

"Budujemy koalicję państw wokół sprzeciwu w stosunku do tego rozporządzenia i mam nadzieję, że ono zostanie absolutnie zmodyfikowane" – wskazał.

Czytaj też: Fosfoniany muszą zniknąć z nawozów dostępnych na europejskim rynku

PAP/fot.gov/Pixabay