PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Kowalczyk: Prawie wszyscy rolnicy będą się starać o dopłaty do nawozów

Kowalczyk: Prawie wszyscy rolnicy będą się starać o dopłaty do nawozów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-25 11:30:00
dopłaty do nawozów

Resort rolnictwa spodziewa się, że prawie wszyscy rolnicy złożą wnioski o dopłaty do nawozów – wynika z poniedziałkowej wypowiedzi Henryka Kowalczyka.

"Tych wniosków (o dopłaty do nawozów – PAP) będzie dużo. Spodziewamy się, że prawie wszyscy rolnicy, to jest ponad milion gospodarstw, złożą wnioski. To jest akcja bardzo szeroko zakrojona" – powiedział Kowalczyk w radiowej Trójce. Wicepremier liczy na to, że w ciągu dwóch miesięcy większość pieniędzy w ramach programu dopłat do nawozów powinna być wypłacona.

Konferencja wicepremiera Kowalczyka

"Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie te wnioski rozpatrywać jak najszybciej się da, co nie oznacza, że w ciągu tygodnia czy dwóch te wnioski mogą być rozpatrzone" –dodał.

Wicepremier podkreślił, że dopłaty do nawozów to likwidacja u źródła przyczyn kolejnego wzrostu cen.

"Gdyby tych dopłat nie było, to oznacza, że zbiory po sierpniu mogłyby być bardzo drogie w związku z sytuacja w Ukrainie. (...) Nie należy się spodziewać drastycznej obniżki cen, ale na pewno to zapobiegnie dalszemu wzrostowi cen i przede wszystkim spadkowi planów, bo bez nawożenia mogłyby być duże spadki plonów, a to by zagrażało bezpieczeństwu żywnościowemu" – podkreślił.

Dopłaty do nawozów weszły w życie

Do wniosku o dopłaty do nawozów należy dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej, dokumentujące zakup nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. W przypadku ich braku, wyliczenie pomocy nastąpi na podstawie średniej ceny danego typu nawozu mineralnego, ogłoszonej przez ministra rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wysokość wsparcia nie może przekroczyć 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk i 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania "Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne".

Czytaj również: Ruszyły dopłaty do nawozów! Sprawdź jakie dokumenty są potrzebne

PAP/fot.pixabay


Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

MRiRW: Ostatnie dni konsultacji projektu KE Rocznego Programu Prac

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 09:30:00

Fit for 55 w Polsce nie przejdzie? Minister Moskwa: „W całości nieosiągalny”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:17:00

BULT SMOGOWICZE