PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza powstanie bez kosztów dla budżetu

Kowalczyk: Krajowa Grupa Spożywcza powstanie bez kosztów dla budżetu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-21 14:30:00
Krajowa Grupa Spożywcza

Henryk Kowalczyk podczas czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że powstająca Krajowa Grupa Spożywcza nie obciąży budżetu państwa.

Jak dodał wicepremier i minister rolnictwa “nie ma mowy o tworzeniu nowych stanowisk zarządczych”. Jak przypomniał, Grupa będzie elementem budowy polskiego rynku spożywczego. Szacowane przychody będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej.

Krajowa Grupa Spożywcza nie obciąży budżetu

Jak przypomniał Kowalczyk w czasie konferencji prasowej w Załężu Dużym w województwie mazowieckim, rząd zaakceptował przekazanie akcji spółek rolnych do Krajowej Spółki Cukrowej, która będzie – jak to określał – "kręgosłupem" Krajowej Grupy Spożywczej. 

"Nie będzie to kosztować nic budżetu państwa. Jest to łączenie kapitału, wzmocnienie potencjału gospodarczego przedsiębiorstw z branży rolniczej" – powiedział, dodając, że w skład Grupy wejdzie "kilkanaście" spółek z branży rolnej.

Krajowa Grupa Spożywcza będzie elementem budowy polskiego rynku spożywczego.

"Przede wszystkim chcemy mieć narzędzia przeciwdziałania zmowom cenowym. Niestety takie się zdarzają" - zaznaczył. Minister rolnictwa dodał, że rząd chce też odbudowywać przemysł przetwórczy. 

"Z wyjątkiem mleczarstwa, które jest w rękach rolników albo w rękach polskich właścicieli. Dlatego na rynku mleczarskim zawsze jest dobrze, nigdy nie ma wykorzystywania rolników" – zastrzegł.

Krajowa Grupa Spożywcza

Utworzenie Grupy odbędzie się bez nowego zarządu

Pytany o zarządzanie Grupą, Kowalczyk stwierdził, że "są władze KSC i innych spółek, więc nie ma mowy o dodatkowych funkcjach zarządczych". Jak przypomniał, nadzór nad grupą pełni Ministerstwo Aktywów Państwowych.

We wtorek rząd wyraził zgodę na zbycie przez Skarb Państwa udziałów w szeregu spółek, w celu utworzenia na bazie Krajowej Spółki Cukrowej Krajowej Grupy Spożywczej. W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu zaznaczono, że do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne.

"Krajowa Grupa Spożywcza będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów. Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie, co będzie stanowiło wzrost o ponad 35 proc. w stosunku do obecnych przychodów Krajowej Spółki Cukrowej" – wskazano.

Czytaj też: Śliwka: Krajowa Grupa Spożywcza może osiągnąć przychody 3,5 mld zł

PAP/fot.Twitter/Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski

Rolnictwo ekologiczne – podsumowanie posiedzenia grupy Copa Cogeca


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: Najważniejsza pomoc Ukrainie w eksporcie zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


BULT SMOGOWICZE