PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Kowalczyk: ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli wojna się nie skończy

Kowalczyk: ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli wojna się nie skończy

Autor: Jacek Podgórski 2022-04-29 08:40:00
henryk kowalczyk

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk jest zdania, że ceny żywności ze zbóż będą rosły dopóty, dopóki wojna na Ukrainie będzie trwać. 

Jeśli sytuacja wojenna w Ukrainie się nie zmieni, to ceny produktów spożywczych pochodzących bezpośrednio lub pośrednio ze zbóż na pewno będą rosły – ocenił w piątek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk: ceny zbóż nie spadną

Minister rolnictwa w Programie 1 Polskiego Radia został zapytany o to, jakich podwyżek cen żywności należy się spodziewać jeszcze w tym roku.

"W tym roku przede wszystkim, jeśli na Ukrainie sytuacja się nie zmieni i może być zagrożenie obsiewania pól, to pewnie ceny zbóż nie spadną" – powiedział Kowalczyk.
Przyznał, że ceny zbóż wzrosły przez ostatnie miesiące o 100 proc.

"Stąd to się później będzie przekładało na produkty zwierzęce, bo zboża to też pasze, mąka, chleb, makarony. Ta wielkość podwyżek może być znacząca" – powiedział. Jak dodał, "trzeba mieć nadzieję, że jednak nie będą to aż tak dotkliwie skutki".

"Jeśli sytuacja wojenna się nie zmieni, to ceny produktów spożywczych pochodzących bezpośrednio ze zbóż, albo pośrednio, na pewno będą rosły. Tutaj nie ma żadnej wątpliwości, dlatego że w tym memencie kalkulacja produkcji rolnej jest nieubłagalna" – wskazał minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Problemy z ukraińskim eksportem zbóż

Zwrócił także uwagę na problem eksportu zboża z Ukrainy. Jak mówił, Ukraina eksportuje zboże głównie do krajów Afryki Północnej, do krajów Bliskiego Wschodu. "To tam może być największy efekt mniejszej podaży zbóż. Obawiałbym się o tamte rejony" – ocenił.

Henryk Kowalczyk zapewnił, że Polska "może się czuć bezpiecznie pod względem żywnościowym". Jak tłumaczył, Polska produkuje żywności dużo więcej niż spożywa".
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. 

Czytaj także: Henryk Kowalczyk: Popieram towrzenie sieci sklepów wokół KGS

PAP/fot. GOV


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


Autor: Tomasz Racki

Kanadyjski rzepak znów popłynie do Chin. To przez wojnę na Ukrainie


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: będzie interwencja w sprawie importowanych truskawek sprzedawanych jako polskie


BULT SMOGOWICZE