PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Kołakowski: Od grudnia nie ma ognisk ASF w Polsce

Kołakowski: Od grudnia nie ma ognisk ASF w Polsce

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-06 22:30:00
ASF

Od 17 grudnia ubr. nie wykryto żadnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej – poinformował wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. 

Łącznie w ubiegłym roku stwierdzono 124 ogniska tej choroby, w których znajdowało się ponad 42 tys. świń. W tym roku nie stwierdzono ognisk u świń, ale wykryto 796 ognisk u dzików z łączną liczbą 1029 dzików na terenie kilku województw. Dodatkowo w ramach realizacji monitoringu wirusa u świń w 2021 r. pobrano próbki od ponad 1,7 tys. żywych świń oraz od ok. 34,6 tys. padłych świń.

W zeszłym roku ogniska ASF wykryto w 11 województwach

Ogniska w ubiegłym roku wykryto w 11 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Najwięcej ognisk, bo aż 55, stwierdzono w woj. podkarpackim. Ponadto w 2021 r. stwierdzono 3 214 ognisk ASF u dzików z łączną liczbą dzików w ogniskach ponad 4,7 tys. sztuk.

W tym roku nie stwierdzono ognisk ASF u świń, ale wykryto 796 ognisk u dzików z łączną liczbą 1029 dzików na terenie kilku województw.

Jak mówił wiceminister w Polsce zwalczanie ASF polega m.in. na badaniach świń i dzików, kontroli gospodarstw w zakresie spełniania wymagań związanych z bioasekuracją, prowadzeniu przez Inspekcję Weterynaryjną kampanii informacyjnej dla rolników, myśliwych, władz samorządowych, straży, inspekcji i innych służb oraz społeczeństwa, poszukiwaniu padłych dzików, odstrzale dzików.

“W tym roku planowane jest zwiększenie kwoty wypłacanej za znalezienie zwłok padłego dzika poza obszarami objętymi ograniczeniami do 200 zł/dzika (obecnie kwota wynosi 100 zł); zakup do 500 kontenerów chłodniczych do przetrzymywania tusz odstrzelonych dzików, zastosowanie systemu informatycznego do zgłaszania każdego znalezionego padłego lub odstrzelonego (w tym sanitarnie) dzika” – poinformował wiceminister.

“W ramach realizacji monitoringu ASF u świń w 2021 r. pobrano próbki od ponad 1,7 tys. żywych świń oraz od ok. 34,6 tys. padłych świń. Wyniki dodatnie uzyskano w odniesieniu do 0,04 proc. żywych świń oraz 1,3 proc. padłych świń. Próbki pobierane są także od dzików zarówno odstrzelonych jak i padłych” – dodał.

ASF

Niemczuk: Regionalizacja stref leży w gestii KE

Próbki od świń i dzików pobierane są także w tym roku, m.in. do tej pory przebadano 46 tys. żywych świń i ponad 15 tys. odstrzelonych dzików.

“W przypadku wystąpienia ogniska ASF, zgodnie z unijnymi przepisami, wyznaczane są obszary objęte ograniczeniami: zapowietrzony i zagrożony w promieniu co najmniej 10 km wokół ogniska, w których restrykcje obowiązują 15 dni w obszarze zapowietrzonym i 30 dni od daty wykonania dezynfekcji wstępnej w ognisku” – przypomniał Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

Ponadto, unijne przepisy ustanawiają regionalizację związana z występowaniem ASF u dzików (obszar objęty ograniczeniami II), u świń (obszar objęty ograniczeniami III) oraz strefa buforowa (obszar objęty ograniczeniami I).

Niemczuk zaznaczył, że zasady ustanawiania tych obszarów i ich znoszenia zależy od decyzji KE. Głosowanie nad zmianami w regionalizacji odbywa się w ramach posiedzeń Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCPAFF). Szef weterynarii może jedynie wnioskować do KE o łagodzenie restrykcji i zmiany stref.

W styczniu 2022 r. na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. zniesiono strefy III (o największych restrykcjach) w 12 gminach w powiecie mławskim i żuromińskim (woj. mazowieckie) i przeniesiono 9 gmin do strefy I i 3 gminy do strefy II. Następnie w wyniku kolejnego wniosku, w dniach 10-11 lutego ze strefy III do strefy II przeniesionych zostało 41 gmin w 17 powiatach, w 5 województwach: dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, warmińsko – mazurskim i podkarpackim.

Czytaj też: Lech Kołakowski: Redukcja populacji dzika jest konieczna do walki z ASF

PAP/fot.Facebook/Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Morawiecki: Na problemy wsi zawsze jest reakcja rządu 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Rząd obecnie realizuje kilka programów wsparcia dla rolników


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: Polskie gospodarstwa otrzymają wyższe dopłaty niż średnia unijna


BULT SMOGOWICZE