PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Kaczmarczyk: Zakłady przetwórcze skupiły już ponad 66 tys. ton jabłek

Kaczmarczyk: Zakłady przetwórcze skupiły już ponad 66 tys. ton jabłek

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-26 12:46:00
Kaczmarczyk

W ciągu trzech tygodni trwania akcji zakłady przetwórcze skupiły od sadowników ponad 66 tys. ton jabłek deserowych – poinformował Norbert Kaczmarczyk.

Jak dodał wiceminister rolnictwa, do tej ilości jabłek przysługuje dopłata z budżetu państwa. Poinformował, że “zdjęcie z rynku jabłek deserowych, by móc je przetworzyć, kosztowało już budżet państwa do tej pory ok. 20 mln zł”. Na ten cel przeznaczone docelowo jest kwota 60 mln zł. Owoce będą skupowane do 30 czerwca tego roku, a wypłata pomocy przewidziana jest do 30 września br.

Przetwórnie kupiły już 1/3 zakładanej ilości skupu jabłek

Odpowiadając na pytania posłów (PiS), wiceminister rolnictwa zwrócił uwagę, że przetwórnie kupiły już 1/3 zakładanej ilości skupu jabłek, czyli 66 tys. ton. Resort rolnictwa określił, że pomocą w formie dopłaty 30 gr do kilograma jabłek konsumpcyjnych przeznaczonych na cele przemysłowe zostanie objęte do 200 tys. ton tych owoców.

"Zdjęcie z rynku jabłek deserowych, by móc je przetworzyć, kosztowało już budżet państwa do tej pory ok. 20 mln zł" – poinformował Kaczmarczyk. Dodał, że rząd może na to przeznaczyć do 60 mln zł.

Obecnie jabłka są skupowane przez zakłady przetwórcze w cenie od 53 do 66 gr za kg, czyli zostały one utrzymane z okresu sprzed wprowadzenia programu. Sadownik dostanie więc z dopłatą za kilogram jabłek deserowych nawet do 96 gr na kg.

Kaczmarczyk zwrócił uwagę, że Białoruś zniosła embargo (od 27 kwietnia) na przywóz jabłek m.in. z Polski i część jabłek, może być jeszcze sprzedana do tego kraju na zasadach rynkowych.

Kaczmarczyk

Kaczmarczyk: Program zafunkcjonował w tym najważniejszym momencie

Pomoc dla sadowników została uruchomiona właśnie ze względu na trudności ze sprzedażą jabłek w związku z wprowadzeniem, od 1 stycznia br., embarga na zakup jabłek przez Białoruś, która z kolei przesyłała je także dalej.

"Program zafunkcjonował w tym najważniejszym momencie, czyli zdejmujemy nadwyżkę, której nie ma możliwości sprzedaży, a jednocześnie pozwalamy sadownikom w tych trudnych sytuacjach, gdy koszty przechowania są bardzo wysokie, przetrwać" – powiedział wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk.

Owoce będą skupowane do 30 czerwca tego roku, a wypłata pomocy przewidziana jest do 30 września br.

Wnioski o udzielenie pomocy muszą trafić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dnia 30 czerwca 2022 r.

Środki na dopłatę do programu skupu jabłek mają pochodzić z rezerwy kryzysowej UE.

Czytaj też: Związek Sadowników RP: Skup jabłek przebiega sprawnie

PAP/fot.Twitter/Pixabay


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE