PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Izba Zbożowo–Paszowa: Krajowa Grupa Spożywcza to dobry kierunek

Izba Zbożowo–Paszowa: Krajowa Grupa Spożywcza to dobry kierunek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-29 19:30:00
Krajowa Grupa Spożywcza

Krajowa Grupa Spożywcza jest kierunkowo właściwym rozwiązaniem, lecz jej pełna ocena zależy od sposobu realizacji i funkcjonowania – ocenia prezes Izby.

We wtorek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował na konferencji prasowej o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym zakończeniu procesu konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP. A to pozwala sfinalizować proces powołania polskiego holdingu spożywczego, czy Krajowej Grupy Spożywczej – dodał.

Powołanie Krajowej Grupy Spożywczej

"Każde działanie zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego Polski należy uznać za dobre. Jednak fundament realnego oddziaływania na rynek będzie determinowany przez ostateczny skład i profil spółek wchodzących w skład KGS" – zaznaczyła prezes IZ-P w przysłanym we wtorek do PAP komentarzu w temacie jakim jest Krajowa Grupa Spożywcza.

Zdaniem Piątkowskiej, "aby mówić o rzeczywistym oddziaływaniu na rynek, taki holding musi składać się z podmiotów zajmujących się towarową produkcją żywności i obsługą rolnictwa, które skutecznie zapewnią bezpieczeństwo żywnościowe kraju".

Jak zauważyła, spółki hodowlane (Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice) przejęte od KOWR, nie zajmują się produkcją towarową i przetwórstwem, które w znaczący sposób mogłoby oddziaływać na rynek żywności w Polsce.

Krajowa Grupa Spożywcza powstanie

"Wątpliwość Izby budzi zasadność przekazania przez KOWR nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami sektora rolno-spożywczego i de facto całej KGS do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Taki podmiot powinien być w nadzorze ministra rolnictwa. To on kreuje kierunki rozwoju polskiego rolnictwa" – napisano w komentarzu.

"Konsekwentnie jako Izba podkreślamy konieczność wypracowania wydolnego, a przy tym możliwie precyzyjnie odzwierciedlającego realne wielkości w skali kraju, sytemu monitoringu i raportowania zapasów surowców rolnych, a także rewizję rezerw strategicznych i ich dostosowanie do obecnej sytuacji" – podkreśla Izba w temacie jakim jest Krajowa Grupa Spożywcza.

"Jako organizacja branżowa jesteśmy otwarci na dalsze prace mające na celu wypracowanie optymalnego modelu zbierania tego rodzaju danych, gdyż zapewne ich posiadanie pozwoli na precyzyjny monitoring podaży i popytu" – napisano.

"Przedstawiciele branży rolno-spożywczej wielokrotnie apelowali o konsolidację struktur urzędowej kontroli żywności. Niestety, projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności od lipca 2017 roku jest +zamrożony+ w Sejmie RP" – przypomniała Izba.

Czytaj również: Krajowa Grupa Spożywcza blisko. KOWR podpisał umowę z MAP

PAP/fot.gov.pl /fot.pixabay


Henryk Kowalczyk w Pułtusku o sytuacji w polskim rolnictwie

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-29 16:30:00

Rada Ministrów przyjęła ważny projekt. Pomoże w walce z ASF

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 12:13:00

Protesty rolników w Holandii. Gospodarze starli się z policją

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 08:15:00

BULT SMOGOWICZE