PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk: Widzimy symptomy bardzo znaczącej suszy

Henryk Kowalczyk: Widzimy symptomy bardzo znaczącej suszy

Autor: Tomasz Racki 2022-05-17 10:57:00
henryk kowalczyk

Aktywna polityka rządu wobec rolnictwa jest widoczna; widoczna troska o polskie rolnictwo, emerytów i seniorów – powiedział Henryk Kowalczyk. 

Rolnicy otrzymują pomoc m.in. w formie dopłat do nawozów czy do ubezpieczeń rolnych – powiedział we wtorek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czasy dla rolnictwa są trudne, wzrost cen gazu spowodował ogromny wzrost cen zbóż i innej żywności, stąd rząd z wielką determinacją podjął wyzwanie wyrównania kosztów m.in. w formie dopłat do nawozów - mówił wicepremier Kowalczyk na wtorkowej konferencji prasowej w Świerczach koło Pułtuska. Na ten cel zostały przeznaczone z budżetu prawie 4 mld zł. Jest to kwota, która dla każdego rolnika jest kwotą połowy płatności bezpośrednich, tj. 500 zł do hektara. "Jest to ogromna pomoc, to nie znaczy jednak, że nie wzrastają inne koszty związane z wojną w Ukrainie" – zaznaczył Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk: trwają prace nad emeryturami rolniczymi

Wicepremier podkreślił, że polski rząd bardzo aktywnie stara się łagodzić skutki tej inflacji, obniżając podatek VAT i akcyzę czy rekompensując inne koszty.

Rolnicy to nie tylko ci, którzy są aktywnymi rolnikami, ale także ci, którzy oczekują na emerytury – zaznaczył szef MRiRW. Przypomniał, że kilka tygodni temu rząd przyjął ustawę o rolniczych emeryturach, która pozwoli rolnikom przejść na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa. To realizacja "sprawiedliwości dziejowej" – podkreślił Kowalczyk. Dodał, że od 1 lipca rolnicy seniorzy będą mogli przechodzić na emeryturę i jeśli chcą pracować dalej w gospodarstwie.

Minister Henryk Kowalczyk zaznaczył, że obecnie trwają prace nad porządkowaniem reformy emerytalnej dla rolnictwa, tj. tych emerytur, które nabywają osoby pracujące w rolnictwie, ale też poza rolnictwem, mają płacone różne składki do ZUS i do KRUS. "Wykonujemy te prace (z resortem pracy), by te +zbiegi emerytalne+ od 1 stycznia dobrze funkcjonowały" – powiedział Henryk Kowalczyk.

Susza staje się widoczna

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że już dzisiaj są symptomy bardzo znaczącej suszy. PO to, by pomóc rolnikom w ubezpieczeniu upraw, wprowadzona został system ubezpieczeń rolnych z ogromnymi dotacjami – 65 proc, składki płaci budżet, a rolnik tylko 35 proc. "Są oferty ubezpieczeń od suszy, zachęcam rolników ubezpieczenia upraw" – powiedział.
Kowalczyk zapewnił, że dla wszystkich rolników będzie i 13, i 14 emerytura. "Jest ona uzależniona od wielkości dochodów, ale emeryci-rolnicy wszyscy otrzymają 14 emeryturę" – zapewnił. Podkreślił, że "czasy są trudne , ale aktywność polskiego rządu pozwala bezpieczne te trudne czasy przejść"

Czytaj także: Kowalczyk: Polskie porty są gotowe na ukraińskie zboże

PAP/fot. pixabay


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE