PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk spotkał się w środę z rolniczą „Solidarnością”

Henryk Kowalczyk spotkał się w środę z rolniczą „Solidarnością”

Autor: Świat Rolnika 2022-05-26 09:15:00
Henryk Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył w środę w posiedzeniu Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”.

Podczas spotkania z rolnikami wicepremier mówił m.in. o działaniach podejmowanych w celu udrożnienia eksportu polskiej wieprzowiny do Ukrainy, o pomocy w transporcie zbóż z tego kraju, a także o roli ubezpieczania upraw w celu minimalizacji strat powodowanych przez suszę.

Sytuacja na Ukrainie

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że toczą się rozmowy dotyczące pomocy Ukrainie w transporcie zbóż.

„Tydzień temu podpisałem z Ministrem Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy porozumienie w zakresie współpracy w sektorze rolnym. W dokumencie tym została m.in. zawarta deklaracja strony ukraińskiej uznania regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 r. Dzięki temu będzie możliwe udrożnienie eksportu wieprzowiny do Ukrainy” – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

„W ubiegłym tygodniu w Warszawie prowadziłem czterostronne rozmowy, w których uczestniczyli: minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi, sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Główna część naszego spotkania dotyczyła szukania sposobów udrażniania szlaków transportowych dla produktów rolnych z Ukrainy” – dodał.

Jeśli chodzi o eksport polskich zbóż – opinie są rozbieżne. Szef resortu rolnictwa powiedział, że zboże w miarę możliwości należy przechowywać, ale jednocześnie, dla dobra naszej gospodarki, nie można zakazać jego eksportu.

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk o dopłatach do nawozów

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że budżet na dopłaty do nawozów ma rekordową wysokość i wynosi prawie 4 mld zł, a termin na składanie do ARiMR wniosków został wydłużony do 31 maja br. Wsparcie dotyczy nawozów zakupionych w terminie od 01.09.2021 r. do 15.05.2022 r. i wynosi 500 zł/ha upraw oraz  250 zł/ha trwałych użytków zielonych.

„Ten wysiłek finansowy rządu jest niezbędny, ponieważ istniała obawa o to, że przy bardzo wysokich cenach nawozów rolnicy zrezygnowaliby z ich stosowania, a to w efekcie obniżyłoby plony i w konsekwencji doprowadziło do spadku produkcji żywności” – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa poinformował o prowadzonych rozmowach z przedstawicielami spółek nawozowych w celu utrzymania produkcji i wyraził przekonanie, że w tym momencie nie możemy pozwolić sobie na eksport nawozów.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że tylko ubezpieczeni rolnicy otrzymają odszkodowanie od strat spowodowanych suszą.

„Rolnicy muszą sobie uświadomić, że najważniejszym zabezpieczeniem przed stratami spowodowanymi przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne jest ubezpieczanie upraw i zwierząt w systemie pakietowym od wszystkich ryzyk, w tym od suszy” – podkreślił wicepremier Kowalczyk i dodał, że tylko powszechność ubezpieczeń pozwoli na radykalną obniżkę wysokości składki.

Dopłaty do ubezpieczeń

„Wprowadziliśmy nowe przepisy, dzięki którym rolnik poprzez złożenie cesji w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może przypadającą mu część składki opłacić z przysługujących mu płatności bezpośrednich” – mówił szef resortu rolnictwa.

Szef resortu zaznaczył, że przepisy ustawy z dnia 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dotyczące ustawowego wyłączenia gruntów z dzierżawy w przypadku jej niedokonania będą egzekwowane.

Wicepremier Kowalczyk wyjaśnił, odpowiadając na pytanie uczestnika posiedzenia, że dalej będzie realizowany program wsparcia hodowców trzody chlewnej.

„W związku z tym, że rynek trzody chlewnej należy do tych, które najbardziej ucierpiały z powodu ostatnich trudności, rozważam przedłużenie programu dopłat do loch, tylko w nieco mniejszym zakresie” – poinformował wicepremier.

„Jestem za dalszym wspieraniem hodowców. Szczegółowo zajmuje się tą sprawą specjalnie do tego celu powołany zespół” – dodał szef resortu rolnictwa.

Czytaj również: Kowalczyk: Najważniejsza pomoc Ukrainie w eksporcie zboża

GOV/fot.GOV


Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

MRiRW: Ostatnie dni konsultacji projektu KE Rocznego Programu Prac

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 09:30:00

Fit for 55 w Polsce nie przejdzie? Minister Moskwa: „W całości nieosiągalny”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-28 08:17:00

BULT SMOGOWICZE