PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk rozmawiał z ukraińskim ministrem rolnictwa

Henryk Kowalczyk rozmawiał z ukraińskim ministrem rolnictwa

Autor: Monika Faber 2022-03-09 10:00:00
Henryk Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, rozmawiał we wtorek z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Romanem Leszczenko.

Wicepremier zapewnił o gotowości do udzielania stronie ukraińskiej wsparcia w tych ciężkich chwilach, w tym żywnościowej pomocy humanitarnej. Wicepremier podkreślił podziw dla determinacji i odwagi narodu ukraińskiego, odpierającego rosyjską agresję. Złożył też wyrazy współczucia z powodu strat poniesionych przez Ukrainę podczas działań wojennych.

Rozmowa ministrów rolnictwa

W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

„W imieniu własnym oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej wyrażam solidarność z narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego, niepodległego państwa” – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi poinformował o dotychczas udzielonej i planowanej przez Polskę pomocy dla obywateli Ukrainy zmuszonych do opuszczenia kraju. Zwrócił uwagę na wsparcie m.in. w zakresie zapewnienia zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Dodał, że aktualnie w Sejmie procedowana jest ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa przewiduje przyznanie praw obywatelom Ukrainy na równi z obywatelami Polski w zakresie m.in. świadczeń społecznych i dostępu do szkolnictwa. Rozwiązania prawne mają obowiązywać przez 18 miesięcy.

Henryk Kowalczyk o pomocy dla Ukrainy

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że różnorodna pomoc dla Ukrainy, w tym humanitarna, już jest przez Polskę organizowana. Podkreślił, że ułatwieniem dla dostaw żywności z Polski na Ukrainę byłoby też potwierdzenie przez Kijów nieobowiązywania restrykcji przywozowych w ramach pomocy humanitarnej.

Minister Roman Leszczenko podziękował w imieniu własnym i Prezydenta Ukrainy za życzliwość oraz wszelką pomoc udzielaną przez Polskę obywatelom Ukrainy. Poinformował o sytuacji na Ukrainie w zakresie zaopatrzenia w żywność i środki do produkcji rolnej.

Ministrowie uzgodnili założenia współpracy na najbliższy czas oraz wskazali swoich przedstawicieli do koordynacji dalszego wsparcia żywnościowego dla obywateli Ukrainy. Koordynację po stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wicepremier Kowalczyk powierzył sekretarzowi stanu Rafałowi Romanowskiemu.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Będzie pomoc żywnościowa dla Ukrainy

Gov.pl/fot.gov.pl


KRUS: Zmiana numerów rachunków bankowych dla wpłat składek

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-30 15:00:00

Henryk Kowalczyk w Pułtusku o sytuacji w polskim rolnictwie

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-29 16:30:00

Rada Ministrów przyjęła ważny projekt. Pomoże w walce z ASF

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-29 12:13:00

BULT SMOGOWICZE