PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk rozmawiał o współpracy rolnej z ambasadorem USA

Henryk Kowalczyk rozmawiał o współpracy rolnej z ambasadorem USA

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-04 20:30:00
Kowalczyk

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że w środę minister Henryk Kowalczyk spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

Tematami rozmowy wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim były perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy w rolnictwie, bezpieczeństwo żywnościowe na świecie oraz wkład Polski i USA w jego zapewnienie.

Henryk Kowalczyk spotkał się z ambasadorem Brzezinskim

Jak przekazano, podczas spotkania wymieniono opinie na temat perspektyw rozwoju dwustronnej współpracy w rolnictwie. Dodano, że ważnym tematem rozmowy było również bezpieczeństwo żywnościowe na świecie oraz wkład Polski i USA w jego zapewnienie.

Resort wskazał, że omówiono również program planowanej na 16 maja br. wizyty w Polsce sekretarza rolnictwa USA Toma Vilsacka.

,,Wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na pozytywny trend w eksporcie rolno-spożywczym do USA, w tym w zakresie sprzedaży mięsa wieprzowego. Podkreślił zainteresowanie szybkim otwarciem możliwości eksportu kolejnych kategorii produktów rolno-spożywczych, przede wszystkim jabłek i gruszek" – przekazało ministerstwo.

USA to jeden z najważniejszych polskich partnerów, jeżeli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym. Polski eksport rolno-spożywczy na rynek amerykański w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln USD (w 2020 r. - 612,1 mln USD). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. – trzecia pozycja, po Czechach i Słowacji).

Kowalczyk

Czytaj też: Ministerstwo Rolnictwa: Białoruś zniosła embargo na import jabłek

PAP/fot.MRiRW


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prezydent: Polska włączy się do walki z plagą głodu na świecie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Krajowy system ewidencji producentów rolnych znowelizowany przez Sejm


Autor: Świat Rolnika

Rada Agrifish o sytuacji w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków


BULT SMOGOWICZE