PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk: Rolnicy nie będą pozostawieni sami sobie

Henryk Kowalczyk: Rolnicy nie będą pozostawieni sami sobie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-08 08:45:00
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk spotkał się z przedstawicielami polskich rolników w strukturach Copa Cogeca oraz z przedstawicielami samorządu rolniczego. 

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiał o dialogu z rolnikami, działaniach na rzecz polskiego rolnictwa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i o eksporcie polskiego zboża. Przypomniał także o blisko 4 mld złotych przeznaczonych na rekompensaty za zakup nawozów. Polska jest jedynym krajem, który taki mechanizm zastosował.

Henryk Kowalczyk: Jestem w stałym kontakcie z rolnikami

“Mam systematyczny kontakt z rolnikami. Rozmawiamy o aktualnych problemach występujących w rolnictwie. Dziś przed południem spotkałem się z rolnikami, którzy reprezentują Polskę w organizacji Copa Cogeca, aby wysłuchać ich uwag, ale i wyposażyć w niezbędne informacje potrzebne na różnych forach międzynarodowych” – podkreślił wicepremier.

“Regularnie spotykam się z porozumieniem rolniczym, w ramach którego jest ponad dwadzieścia zespołów tematycznych. I tak poznaję propozycje rozwiązań przedstawianych przez rolników” – dodał Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk

Wsparcie dla rolników w trudnych czasach

Zwracając uwagę na drastyczne wzrosty cen, szef resortu rolnictwa podkreślił podejmowane przez rząd działania i zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawi rolników samych sobie.

“To, co możemy zrobić w tej trudnej sytuacji, to robimy. Obniżyliśmy VAT na żywność do zera, tak samo na nawozy, w innych przypadkach znacząco obniżyliśmy stawki VAT” – powiedział  wicepremier Henryk Kowalczyk.

Wicepremier przypomniał także o blisko 4 mld złotych przeznaczonych na rekompensaty za zakup nawozów. Polska jest jedynym krajem, który taki mechanizm zastosował. Mówił również o wsparciu skierowanym do hodowców trzody chlewnej i sadowników.

“Te wszystkie działania łagodzą skutki drastycznego wzrostu cen, wzrostu spowodowanego przede wszystkim agresją Rosji na Ukrainę” – dodał wicepremier.

Henryk Kowalczyk o transporcie zboża 

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o pracach związanych z tranzytem ukraińskiego zboża.

“Oczekujemy pomocy technicznej ze strony UE. Bez tego nie jesteśmy w stanie przetransportować 4,5-5 mln ton zboża, jak tego chciałaby strona ukraińska” – powiedział wicepremier.

Poinformował również, że eksportujemy obecnie trzy razy więcej zboża, niż importujemy.

“Eksportujemy zarówno zboże ukraińskie, jak i polskie” – dodał. 

“Każdy rolnik po żniwach będzie miał możliwość sprzedaży zbóż” – zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Czytaj też: Kowalczyk: Pomoc Ukrainie w eksporcie zboża to nasz obowiązek

gov.pl/fot.Pixabay