PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk: Przewartościowujemy podejście do Wspólnej Polityki Rolnej UE

Henryk Kowalczyk: Przewartościowujemy podejście do Wspólnej Polityki Rolnej UE

Autor: Michał Rybka 2022-05-12 10:15:00
Henryk Kowalczyk

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk gościł na kongresie Krajowej Rady Izb Rolniczych, który odbywał się w Spale. 

Kongres organizowany był pod nazwą „Izby Rolnicze o przyszłości polskiego sektora żywnościowego w świetle zawirowań na rynkach rolnych”. Na spotkaniu omawiano najistotniejsze kwestie dotyczące polskiego rolnictwa. Szef resortu rolnictwa wymienił najważniejsze wyzwania stojące przed tym sektorem.

Polska wizja Wspólnej Polityki Rolnej UE

Szef resortu rolnictwa w swoim przemówieniu skupił się na kwestiach związanych z najnowszą WPR, nawozami oraz produkcją trzody chlewnej.

„Wyzwań, które stanęły przede mną, jako ministrem rolnictwa, nie ubywa, wręcz jest ich coraz więcej” – powiedział podczas kongresu szef resortu rolnictwa.

„Przewartościowujemy podejście do Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w świetle wojny za naszą wschodnią granicą” – dodał wicepremier.

Wicepremier wymienił najważniejsze wyzwania stojące przed polskim rolnictwem i zaproponowane oraz już realizowane rozwiązania:

– podtrzymanie produkcji trzody chlewnej poprzez dopłaty do loch i prosiąt;
dopłaty do nawozów;
– powstanie Krajowej Grupy Spożywczej.

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk o bezpieczeństwie żywnościowym Polski i świata

Dalsza część kongresu była poświęcona kwestii zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście Polski jak i świata. 

„Wielokrotnie rozmawiałem z ministrem rolnictwa Ukrainy. Dużym zagrożeniem jest nieobsianie pól w tym kraju, ale także blokada transportu i wstrzymanie eksportu zbóż. W Polsce nie ma zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego, ale może być w krajach importujących zboża z Ukrainy” – powiedział Kowalczyk.

Oprócz wicepremiera na kongresie gościł również unijny komisarz do spraw rolnictwa Unii Europejskiej Janusz Wojciechowski. Komisarz podziękował za dotychczasową współpracę wicepremierowi. Zaznaczył również, że polski projekt Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej był jednym z pierwszych, który wpłynął do Komisji Europejskiej.

Czytaj też: Minister Kowalczyk gościł Dyrektora Generalnego FAO

źródła:gov.pl/fot.gov.pl


Sasin: Na nasze potrzeby żywności w Polsce wystarczy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:13:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 15:30:00

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:45:00

BULT SMOGOWICZE