PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk o ułatwieniach w transporcie zbóż z Ukrainy

Henryk Kowalczyk o ułatwieniach w transporcie zbóż z Ukrainy

Autor: Świat Rolnika 2022-05-13 09:15:00
Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk uczestniczył w czwartek w wideokonferencji z wicepremier Ukrainy Julią Swyrydenko. Tematem rozmów był transport.

W rozmowach uczestniczyli także sekretarz stanu Rafał Romanowski oraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia. Było to już drugie spotkanie wicepremierów obu krajów. Głównym tematem rozmów były ułatwienia w przewozie towarów rolno-spożywczych przez granicę polsko-ukraińską i warunki wymiany handlowej towarami pochodzenia zwierzęcego.

Spotkanie polsko-ukraińskie

Wicepremier Henryk Kowalczyk poinformował, że strona polska stara się ułatwić odprawy ukraińskich towarów, zwłaszcza zbóż, na przejściach granicznych z Ukrainą.

Wicepremier Julia Swyrydenko wyraziła wdzięczność za dotychczasowe działania podejmowane przez stronę polską. Ze względu na blokadę portów morskich położonych nad Morzem Czarnym Ukraina stara się eksportować towary rolno-spożywcze – głownie zboża i oleje roślinne – poprzez europejskie porty morskie w Polsce czy Rumunii. Ukraina jest także zainteresowana tranzytem towarów do krajów pozaeuropejskich.

Henryk Kowalczyk rozmawiał z ukraińskim ministrem rolnictwa

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał pod koniec kwietnia z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

Podczas dzisiejszej wideokonferencji omawiano techniczne aspekty współpracy, w tym dotyczące spraw weterynaryjnych oraz ułatwień w przewozie towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do UE i krajów trzecich. Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że instrumentem, który może się przyczynić do rozwoju wzajemnie korzystnych kontaktów gospodarczych, jest memorandum między Polską i Ukrainą o zacieśnianiu współpracy w sektorze kolejowym, które zostało podpisane przez premierów obu krajów 23 kwietnia br.

Wicepremier Kowalczyk zaprosił ministra Mykołę Solskiego do odwiedzenia Polski w maju br. W ramach tej wizyty planowane jest m.in. zorganizowanie spotkania wielostronnego z udziałem strony ukraińskiej, przedstawicieli wysokiego szczebla administracji rolnej USA, a także Komisji Europejskiej.

Wicepremier jest przekonany, że mimo ogromnego napływu uchodźców z Ukrainy, Polsce nie zabraknie żywności. Wszystko dzięki ciężkiej pracy polskich gospodarzy.

„Polsce na pewno nie grozi głód; mamy odpowiednie zapasy i produkcję żywności” – zapewnił we wtorek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, odnosząc się do sytuacji na rynku żywności w związku z wojną w Ukrainie. Szef resortu rolnictwa był pytany we wtorek w PR24 o sytuację na rynku żywności w związku z wojną w Ukrainie.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Możemy pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

GOV/fot.GOV


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kowalczyk: Polskie porty są gotowe na ukraińskie zboże


Autor: Świat Rolnika

Ekoschematy w Krajowym Planie Strategicznym do poprawy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Kaczmarczyk: Szukamy nowych rynków zbytu dla polskich jabłek


BULT SMOGOWICZE