PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk: Najdalej za 3 lata każdy rolnik będzie ubezpieczony 

Henryk Kowalczyk: Najdalej za 3 lata każdy rolnik będzie ubezpieczony 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-27 12:01:00
Henryk Kowalczyk

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk gwarantował ubezpieczenie dla wszystkich rolników w perspektywie 2-3 lat. Poruszył też kwestię powierzchni uprawnych.

"Warto się ubezpieczać, bo daje to poczucie bezpieczeństwa" – powiedział Kowalczyk w niedzielę w TVP 1. Zachęcił rolników, by ubezpieczali się w sposób kompleksowy – biorąc pod uwagę wszystkie ryzyka: susze, grad, deszcz nawalny, huragan.

Resort rolnictwa ma fundusze na rolnicze ubezpieczenia

"Apeluję do rolników, by wybierali z ofert ubezpieczeniowych te, w których są kompleksowe ubezpieczenia, łącznie z suszą" – zaznaczył. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że jeśli ubezpieczenia są powszechne "składka, dzięki dużej skali jest znacznie mniejsza".

"Myślę, że za 2-3 lata wszyscy (rolnicy) będą ubezpieczeni, cały areał" – powiedział. Zapewnił, że "praktycznie dla wszystkich powierzchni uprawianych w Polsce możemy zastosować dopłatę do ubezpieczeń". "Na pewno środków nie zabraknie" – stwierdził. Zaznaczył, że w budżecie bezpośrednio na ten cel jest 1,5 mld zł, plus rezerwy w wysokości 3 mld zł.

"Każdy rolnik jak ubezpieczy swoje uprawy i zwierzęta to ma prawo uzyskać dofinansowanie z budżetu – 65 proc. do składki; tylko 35 proc. płaci sam" – przypomniał.

Wskazał, że osiem zakładów ubezpieczeniowych podpisało umowy z resortem rolnictwa; wśród nich są zakłady komercyjne, ale też takie, które działają w formie towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Chodzi m.in. o nowo utworzone Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych AGRO TUW, którego właścicielem jest Fundusz Składkowy KRUS.

Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczyk o nowelizacji ustawy o ARiMR 

Kowalczyk przypomniał, że do nowelizacji ustawy o ARiMR, która wchodzi w życie za dwa dni, wprowadzono zapis, pozwalający rolnikom na dokonanie cesji na składkę ubezpieczeniową ze swoich dopłat bezpośrednich. Może ona nastąpić dopiero po podpisaniu umowy z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym, gdy będzie znana kwota do zapłaty. O cesji można zdecydować w momencie składania wniosku o dopłaty bezpośrednie tj. od połowy marca zaznaczając stosowną rubrykę. Przykładowo, gdy rolnik będzie chciał ubezpieczyć np. 7 ton pszenicy (1200 zł/t) składka dla niego wyniesie ok. 200 zł, ale budżet zapłaci za rolnika pozostałe 400 zł. 

Czytaj także: Ubezpieczenie upraw na wiosnę – kilka ofert w jednym miejscu

źródła: PAP/ fot. twitter MRiRW