PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Henryk Kowalczyk: Możemy pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Henryk Kowalczyk: Możemy pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Autor: Tomasz Racki 2022-05-11 10:14:00
Henryk Kowalczyk

Wicepremier Henryk Kowalczyk stwierdził, że agresja Rosji na Ukrainę powoduje ogromne straty w produkcji żywności, którym trudno jest przeciwdziałać. 

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego – powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przed rozpoczęciem drugiego dnia sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi. Problematyka bezpieczeństwa żywnościowego po pandemii i inwazji rosyjskiej na Ukrainę dominuje podczas 33. sesji Regionalnej Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022 r., która trwa od wtorku w Łodzi.

Henryk Kowalczyk: jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie

Przed rozpoczęciem drugiego dnia łódzkiej sesji wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział, że w tej chwili, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która należy do grona czołowych producentów m.in. zbóż, należy zapewnić światu bezpieczeństwo żywnościowe.

"Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, chociaż oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego" – podkreślił w środę rano Henryk Kowalczyk.

Wicepremier zastrzegł, że są pewne ograniczenia techniczne. "Infrastruktura zarówno po stronie ukraińskiej, jak i polskiej, liczba wagonów i samochodów do transportu nie jest wystarczająca" – zwrócił uwagę wicepremier.

"Na pewno jednak będziemy pracować 24 godziny na dobę przy odprawach granicznych, przy transporcie, tak aby pomóc Ukrainie w eksporcie zboża" – zapewnił Henryk Kowalczyk.

Bezpieczeństwo żywnościowe jest ważne

Już podczas środowego powitania uczestników łódzkiej sesji FAO minister Kowalczyk zaznaczył, że konferencja odbywająca się w kolejnym tygodniu rosyjskiej napaści na Ukrainę podkreśla jeszcze bardzie rangę problemu światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

"Pragnąłbym, aby to spotkanie odbywało się w warunkach bardziej sprzyjających dyskusji, ale mam jednak nadzieję, że obrady przyczynią się do rozwiązania problemów, z którymi musimy się zmierzyć" – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.

Kilkudziesięciu delegatów FAO z Europy i Azji Środkowej przyjechało do Łodzi już we wtorek. W inauguracji konferencji uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau.

Janusz Wojecjowski: KE przedstawi plan działań

W łódzkim spotkaniu wziął udział także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który w swoim przemówieniu zaakcentował wyzwania czekające producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej.

"Brutalna agresja Rosji na Ukrainę oprócz przerażającej liczby ofiar powoduje również ogromne straty w produkcji żywności, w rolnictwie i infrastrukturze rolniczej. Patrzymy na to z największym niepokojem" – podkreślił.

"Ukraina, która spełniała dotychczas rolę ważnego eksportera żywności w wiele regionów świata, boryka się dziś z trudnościami w eksporcie wyżywienia. Wielkim wyzwanie jest to, aby w tym pomóc" – zaznaczył Wojciechowski. "Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dużej części świata" – podkreślił. Podobnego zdania jest wicepremier Henryk Kowalczyk. 

"W środę Komisja Europejska wyda komunikat w tej sprawie i przedstawi plan swoich działań, w jaki sposób sama Komisja i państwa członkowskie mogą pomóc w zapewnieniu eksportu ukraińskich zbóż w takie regiony świata, jak Bliski Wschód i Afryka" – poinformował w Łodzi unijny komisarz ds. rolnictwa. "Musimy też przemyśleć naszą strategię długofalową, jak wzmacniać bezpieczeństwo żywnościowe wobec tych trudnych wyzwań" – dodał.

W przemówieniach inaugurujących sesję konferencji FAO podkreślano znaczenie debaty o konsekwencjach agresji Rosji na Ukrainę dla światowego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Otwierający konferencję dyrektor generalny FAO Qu Dongyu podkreślił, że rośnie znaczenie Polski w produkcji żywności.

"Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa" – zaznaczył. "Jest to również jedno z najbardziej konkurencyjnych państw dla rolnictwa i produkcji żywności w Europie" – wskazał szef FAO.

FAO została utworzona w 1945 roku; jej siedziba mieści się w Rzymie. Organizacja zajmuje się m.in. walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich.

Czytaj także: Rosjanie ukradli już 500 tys. ton zboża. Ukraińscy rolnicy liczą straty

PAP/fot. GOV.pl


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prezydent: Polska włączy się do walki z plagą głodu na świecie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Krajowy system ewidencji producentów rolnych znowelizowany przez Sejm


Autor: Świat Rolnika

Rada Agrifish o sytuacji w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków


BULT SMOGOWICZE