PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Eksport rolny z Ukrainy znacznie niższy niż przed rokiem 

Eksport rolny z Ukrainy znacznie niższy niż przed rokiem 

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-07 14:05:00
eksport

Ukraiński eksport produktów rolnych wzrósł w maju w stosunku do kwietnia o 80 proc., nadal jest jednak niższy od poziomu z maja 2021 roku.

Informację podało we wtorek ministerstwo rolnictwa Ukrainy. W maju z Ukrainy wyeksportowano 1,74 mln ton produktów rolnych, z których ponad 50 proc. stanowiła kukurydza. Eksport oleju słonecznikowego osiągnął w tym miesiącu ponad 200 tys. ton. Większość ukraińskich towarów eksportowano przed 24 lutym przez porty morskie, jednak ze względu na ich blokadę przez rosyjską flotę, Ukraina była zmuszona do wykorzystania w tym celu kolei, dróg i mniejszym portów na Dunaju.

Eksport morski utrudniony

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że ponad 709 tys. ton towarów wywieziono w maju koleją, niemal 799 tys. ton Dunajem, 212 tys. ton – ciężarówkami. Ukraińskie władze poinformowały, że planują zwiększyć wolumen eksportu transportowanego Dunajem, który trafiałby następnie do czarnomorskich portów w Rumunii.

Ministerstwo podało, że jeśli ukraińskie porty nadal będą blokowane, możliwe będzie eksportowanie jedynie 2 mln ton zboża miesięcznie. Miesiąc przed rosyjską inwazją eksport zboża z Ukrainy osiągnął poziom 6 mln ton. Władze zaznaczyły, że nawet w przypadku odblokowania portów przez Rosję, usunięcie min morskich utrudniających potencjalny rosyjski atak z morza może zająć do 6 miesięcy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że z powodu morskiej blokady nie można obecnie wyeksportować z kraju 22-25 milionów ton zboża.

Czytaj także: UE chce ułatwić eksport zboża z Ukrainy na światowe rynki

PAP/fot. pixabay