PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Edward Siarka rozporządzeniem uratuje bankrutujące koła łowieckie?

Edward Siarka rozporządzeniem uratuje bankrutujące koła łowieckie?

Autor: Świat Rolnika 2022-05-31 18:45:00
Edward Siarka

Wiceminister środowiska Edward Siarka przygotowuje najnowszy projekt rozporządzenia, które może pomóc w uratowaniu kół łowieckich przed bankructwem.

Wiadome jest, że od wielu miesięcy okręg szczeciński koła łowieckiego ma problemy z płynnością finansową. Spowodowane jest to przedłużającą się pandemią i całkowitym kryzysem na rynku polowań komercyjnych. Trudną sytuację pogorszyła wojna i wzrost cen produktów rolnych. Wiele kół łowieckich nie będzie mogło opłacić szkód łowieckich.

Podziękowania myśliwy dla ministra

Środowisko kół łowieckich jest zadowolone ze zmian w okresach polowań na terenie trzech województw (lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim). Dzięki takim zmianom na byki w drugim roku życia będzie mona polować już od 1 czerwca do końca lutego. Tymczasem, na łanie będzie można polować od początku czerwca do końca lipca.

„Populacje jelenia szlachetnego i daniela (gatunku obcego w naszym kraju) w ww. województwach zwiększają sią lub utrzymują na wysokim poziomie. Sytuacja taka jest konsekwencją m.in. poprawy warunków żerowych w następstwie zmian w strukturze zasiewów (rosnąca popularność uprawy kukurydzy i rzepaku), a także w strukturze lasów (wzrost udziału gatunków liściastych). Nie bez znaczenia jest także globalne ocieplenie. Skutkiem polepszenia warunków środowiskowych jest poprawa kondycji zwierząt, a ta prowadzi do zwiększenia udziału samic przystępujących do rozrodu, głównie w grupie osobników w 2. roku życia” – uzasadnia Edward Siarka.

Edward Siarka

Edward Siarka przygotował rozporządzenie

W rozporządzeniu, którego autorem jest wiceminister Edward Siarka, możemy przeczytać, że kolejną zmianą jest wydłużenie możliwości odstrzału cielaków, na które będzie można polować do 31 marca. Zmiany w terminach odstrzałów zostały przygotowane przez Ośrodek Hodowli Zwierzyny w Zielonce.

„W naszym kraju nie polowaliśmy latem na jelenie oraz daniele i dla wielu myśliwych proponowane zmiany mogą być zaskoczeniem. Jednak w obecnej sytuacji szczególnie dla kół, gdzie jelenie bytują i wyrządzają szkody w okresie letnim, a po żniwach migrują do lasu” – komentują myśliwi.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku polskie sokolnictwo zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jest to duży ukłon Ministerstwa Klimatu i Środowiska w stronę sokolników.

Czytaj również: Edward Siarka: Czasy taniego drewna skończyły się bezpowrotnie

Wildmen/fot.GOV


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE