PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Brak porozumienia. Austriacka minister rolnictwa rezygnuje ze stanowiska

Brak porozumienia. Austriacka minister rolnictwa rezygnuje ze stanowiska

Autor: Michał Rybka 2022-05-10 13:30:00
minister rolnictwa

Austriacką politykę czekają zmiany, ponieważ Minister Rolnictwa Republiki Austrii Elisabeth Köstinger ustąpiła ze stanowiska. Powodów odejścia jest kilka.

Wraz z dniem 9 maja Elisabeth Köstinger (ÖVP - Austriacka Partia Ludowa) odchodzi ze stanowiska ministra rolnictwa. Köstinger była federalnym ministrem rolnictwa, regionów i turystyki w gabinecie Karla Nehammera od 7 stycznia 2020 r. Wcześniej od grudnia 2017 r. do czerwca 2019 r. piastowała urząd ministra federalnego ds. zrównoważonego rozwoju i turystyki. 

Köstinger nie chciała współpracować z nowym kanclerzem

Rzecznik prasowy Elisabeth Köstinger uzasadnił rezygnację swojej szefowej z powodu braku bliskości politycznej kanclerza Austrii Sebastiana Kurza, który w grudniu 2021 r. zrezygnował ze wszystkich urzędów politycznych. Według rzecznika Köstinger już wtedy chciała zrezygnować, ale nowy kanclerz Karl Nehammer (partia ÖVP) poprosił ją, aby pozostała jeszcze na jakiś czas na swoim stanowisku, ponieważ na przełomie 2021/22 tamtejszy rząd prowadził natężone negocjacje dotyczące projektu austriackiej Wspólnej Polityki Rolnej

Jak poinformował rzecznik Köstinger, 43-latka chce wycofać się z polityki i tym samym z życia publicznego. W efekcie rezygnuje również z mandatu w Radzie Narodowej. Media informują o planach podjęcia przez nią pracy w sektorze prywatnym.

minister rolnictwa

Nowy austriacki minister rolnictwa wciąż nieznany

Wciąż nie jest jasne, kto zastąpi Elisabeth Köstinger na stanowisku Federalnego Ministra Rolnictwa, Regionów i Turystyki. W sobotę 14 maja, partia ÖVP zorganizuje konferencję partii federalnej w mieście Graz. Do tego czasu prognozuje się wyłonienie  następcy.

Elisabeth Köstinger (ur. 22 listopada 1978 w Wolfsbergu) od wielu lat jest ściśle związana z rolnictwem austriackim. W latach 2001-2002 była liderką wiejskiej młodzieży Karyntia, następnie w latach 2002-2006  przywodziła federalnemu związkowi austriackiej młodzieży wiejskiej, a w latach 2007-2012 była przewodniczącą federalną Austriackiego Związku Młodych Rolników. Z kolei od lipca 2009 do listopada 2017 była posłanką do Parlamentu Europejskiego i w tym charakterze pracowała m.in. w Komisji Rolnictwa Izby Reprezentantów.

Czytaj też: Ukraińscy rolnicy otrzymali nasiona. Austria przekazała aż 80 ton

źródła:agrarheute.com/fot.twitterElliKoestinger


Autor: Polska Agencja Prasowa

Prezydent: Polska włączy się do walki z plagą głodu na świecie


Autor: Polska Agencja Prasowa

Krajowy system ewidencji producentów rolnych znowelizowany przez Sejm


Autor: Świat Rolnika

Rada Agrifish o sytuacji w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków


BULT SMOGOWICZE