PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / ”Bitwa Regionów” w Troszynie. Gościem wicepremier Kowalczyk

”Bitwa Regionów” w Troszynie. Gościem wicepremier Kowalczyk

Autor: Karol Pepliński 2022-06-21 16:30:00
Bitwa Regionów

W Troszynie koło Ostrołęki odbyła się ,,Bitwa Regionów”. Gościem powiatowej edycji konkursu był wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wicepremier podkreślił, że bardzo ważną rolą Kół Gospodyń Wiejskich jest włączanie się w promocję polskich produktów żywnościowych. Dodał, że zwłaszcza w obecnych, niespokojnych czasach ważne jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa żywnościowego, a to zapewniają nam polscy rolnicy dzięki swej ciężkiej pracy. Dlatego ważne jest, aby wspierać patriotyzm zakupowy i gospodarczy.

Bitwa Regionów w Troszynie

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu ostrołęckiego na powiatową edycję konkursu „Bitwa Regionów” w Troszynie przygotowały mnóstwo regionalnych przysmaków. Wśród nich, na 28 stoiskach znalazły się przepysznie wyglądające, a jeszcze lepiej smakujące: rejbaki, pierogi, ciasta, pieczony drób, wędliny, miody, marynowane grzyby czy piwo kozicowe.

Było też inne atrakcje – występy folklorystyczne i atrakcje dla najmłodszych.

,,Ważne jest to, że budujemy wspólnotę. Ważne, by nie tylko siedzieć w domu przed telewizorem, przed komputerem, ale aby wspólnie coś stworzyć. I to Koła Gospodyń Wiejskich są znakomitym narzędziem” – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas niedzielnego festynu w Troszynie.

,,Dla powiatu ostrołęckiego VII edycja „Bitwy Regionów” to doskonała okazja, aby promować polskie, regionalne produkty i wymieniać się doświadczeniami” – dodał wicepremier Henryk Kowalczyk.

bitwa regionów

Czym jest Bitwa Regionów?

Celem kulinarnego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów” jest promocja polskiej kuchni regionalnej, rodzimego folkloru i polskiej żywności oraz szerzenie patriotyzmu konsumenckiego. „Bitwa Regionów” corocznie skupia setki KGW i stowarzyszeń.

W tym roku konkurs przebiega w trzech etapach:

  • etap I – wszystkie KGW, które prawidłowo przesłały zgłoszenie online, biorą udział w powiatowych piknikach z PRODUKTEM POLSKIM;
  • etap II – 10 KGW, które zdobyły najwyższą liczbą punktów wg listy rankingowej w danym województwie, biorą udział w półfinałach wojewódzkich;
  • etap III – 16 KGW, po 1 z każdego województwa, które zdobędą 1. miejsce w etapie II konkursu, wezmą udział w ogólnopolskim finale.

W ramach wszystkich trzech etapów zaplanowanych jest łącznie 257 wydarzeń, w tym 240 powiatowych, 16 wojewódzkich i 1 ogólnopolski finał. Gospodynie z KGW podczas pikników zaprezentują zgłoszone potrawy regionalne, a jurorzy będą je oceniać wg kryteriów wskazanych w regulaminie.

,, W Polsce mamy już ponad 11 tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich i ponad 300 tysięcy osób w nich zrzeszonych. W tym miejscu chciałem serdecznie podziękować za tak aktywne i skuteczne włączanie się w promocję polskiej żywności” – powiedział szef resortu rolnictwa.

bitwa regionów

Czytaj też: Bitwa regionów – Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich w nowej odsłonie

MRiRW/fot.MRiRW


Soboń: kalkulator podatkowy dostępny już w tym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 22:30:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 18:15:00

Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

BULT SMOGOWICZE