PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Zwierzęta z Ukrainy otrzymują bezpłatną pomoc na granicy i w głębi kraju

Zwierzęta z Ukrainy otrzymują bezpłatną pomoc na granicy i w głębi kraju

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-09 14:00:00
Zwierzęta z Ukrainy

Zwierzęta z Ukrainy mają w Polsce zapewnioną bezpłatną pomoc nie tylko na granicy. Na przejściach granicznych pracuje ok. 60 weterynarzy.

Ze statystyk Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego br. – czyli od momentu rosyjskiej napaści na Ukrainę i wybuchu wojny w tym kraju – granicę polsko-ukraińską przekroczyło już 2,34 mln uchodźców. Wielu z nich, oprócz podstawowego dobytku, zabrało ze sobą psy, koty, fretki i inne zwierzęta domowe, których nie chcieli porzucać.

Zwierzęta z Ukrainy są na granicy chipowane i szczepione

Większość zwierząt domowych, które wraz z uciekającymi przed wojną właścicielami przekraczają granicę między Ukrainą i Polską, nie ma wymaganych dokumentów. Dlatego na przejściach granicznych, w systemie rotacyjnym, pracuje ok. 60 lekarzy weterynarii, którzy na bieżąco chipują i szczepią zwierzęta. Jak informuje Marek Mastalerek, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej zwierzęta z Ukrainy otrzymują pomoc również w głębi naszego kraju. 

"Nie ma twardych danych dotyczących liczby zwierząt, które przekroczyły dotąd polsko-ukraińską granicę. Z rozmów z Głównym Lekarzem Weterynarii, który sprawdzał to np. na dworcach, wiemy, że jeżeli pociągiem przyjeżdża ok. 600 uchodźców z Ukrainy, to mniej więcej co dziesiąty ma ze sobą zwierzę. To jest zazwyczaj od 60 do 80 psów i kotów, rzadziej są to fretki" – mówi lek. wet. Marek Mastalerek, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Ponadto ukraińskie zwierzęta otrzymują pomoc weterynarzy z MojWetrynarz.online. Platforma nieodpłatnie uruchamiła wideo-rozmowy weterynaryjne w języku ukraińskim i rosyjskim.

Zwierzęta z Ukrainy psy

Uproszczone procedury GIF

Zgodnie z uproszczoną procedurą GIW właściciele, którzy przemieszczają się w czasie trwania konfliktu militarnego ze swoimi zwierzętami nie muszą posiadać dla nich wyników badania serologicznego w kierunku oznaczenia miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. W sytuacji, gdy zwierzęta z Ukrainy nie ma mikrochipa lub nie jest zaszczepione przeciwko wściekliźnie (lub też szczepienia nie można udokumentować), urzędowy lekarz weterynarii oznacza i szczepi dane zwierzę.

Zwierzęta przekraczające granicę polsko-ukraińską bez dokumentów nie mają ustalonego statusu epizootycznego – to oznacza, że nie wiadomo, czy są zdrowe, chore, szczepione czy też nie. Dlatego najpierw muszą jeszcze trafić na kwarantannę w celu wykluczenia u nich np. ewentualnych chorób zakaźnych.

Decyzją Głównego Inspektora Weterynaryjnego wprowadzono również czasowe zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia GIW na wwóz do Polski takich zwierząt jak gryzonie, króliki, płazy czy gady.

Sprawdż także: Łódzkie i warszawskie zoo na pomoc ukraińskim zwierzętom

fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Lasy Państwowe przekazały kolejne dziesięć samochodów dla Ukrainy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Müller: Wypłata środków z KPO nastąpi około września


Autor: Polska Agencja Prasowa

Tomasz Lis ”odchodzi” z Newsweek ,,w trybie natychmiastowym”


BULT SMOGOWICZE