PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Wymiana kopciuchów w Małopolsce odłożona w czasie? Zdecydują radni

Wymiana kopciuchów w Małopolsce odłożona w czasie? Zdecydują radni

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-06 08:00:00
Wymiana kopciuchów

Wymiana kopciuchów w Małopolsce może odłożyć się w czasie. Radni rozważą wydłużenie terminu wymian kopciuchów.

Małopolscy radni PiS, którzy mają większość w sejmiku województwa, rozważą wydłużenie terminu wymiany kopciuchów, czego zapowiedzią jest poniedziałkowe głosowanie za przyjęciem do dalszych analiz petycji gmin ws. wydłużenia tego terminu. O możliwych zmianach w dokumencie radni Sejmiku Województwa Małopolskiego dyskutowali przez wiele godzin, do wieczora, podczas poniedziałkowej sesji.

Piece w Małopolsce

Według danych z maja br., w Małopolsce funkcjonuje 190 tys. pieców na paliwa stałe – węgiel i drewno, z czego 78 tys. (41 proc.) to kotły pozaklasowe, które zgodnie z uchwałą antysmogową mogą być użytkowane do końca 2022 r. 51 tys. to kotły klasy 3 (27 proc.), 20 tys. kotły klasy 4 (11 proc.), 40 tys. to kotły klasy 5 i ekoprojektu (21 proc).

Zgodnie z uchwałą sejmiku ze stycznia 2017 r., do końca 2022 r. mają być zlikwidowane kotły pozaklasowe, czyli nie spełniające żadnych norm, a do końca 2026 r. kotły klasy 3 i 4.

O możliwych zmianach w dokumencie radni Sejmiku Województwa Małopolskiego dyskutowali przez wiele godzin, do wieczora, podczas poniedziałkowej sesji. Radni PiS, mający większość w sejmiku, podkreślali, że wsłuchują się w głos mieszkańców, którzy chcą przedłużenia terminu wymiany pieców. Radni KO, PSL i radny niezrzeszony w żadnym klubie Tomasz Urynowicz (Porozumienie) są przeciwko takim zmianom, co uzasadniali m.in. obawami o pogorszenie jakości powietrza i stanu zdrowia mieszkańców.

Przyjęcie petycji gmin chcących, aby wymiana kopciuchów uległa wydłużeniu nie oznacza, że petycje te wchodzą w życie, ale że będą one rozważane przez radnych i mogą posłużyć ustaleniu wspólnego kierunku w ewentualnych zmianach zapisów uchwały antysmogowej. Przyjęcie tych petycji do dalszego rozważanie nie oznacza obecnie żadnych zmian w uchwale antysmogowej, ponieważ do tego jest potrzebna odpowiednia procedura i opinie różnych instytucji.

wymiana kopciuchów Małopolska

Wymiana kopciuchów odłoży się w czasie?

Jak poinformował przewodniczący sejmiku Jan Tadeusz Duda (PiS), radni otrzymali kilkadziesiąt petycji z postulatami zmian w uchwale antysmogowej. Większość z nich, ze względu na podobną treść, została scalona w jeden dokument i jest traktowana jako jedna petycja. Dwie petycje są odrębne – gminy Budzów i gminy Stryszawa.

Rada Gminy w Budzowie chce przedłużenia możliwości użytkowania kotłów bezklasowych co najmniej o kilka lat. Rada Gminy Stryszawa postuluje zaś przedłużenia użytkowania kotłów bezklasowych o pięć lat, tj. do końca grudnia 2026 r.

Radna Danuta Kawa (PiS) z gminy Budzów podkreśliła, że mieszkańcy nie widzą alternatywy dla pieców, nie ma gazociągu i wręcz „błagają”, aby wymiana kopciuchów została odłożona w czasie. 

„Może w normalnych czasach dokonaliby wymiany pieców. Teraz zwyczajnych ludzi na to nie stać” – mówiła radna. Zwracała też uwagę, że mieszkańcy są nastawieni proekologicznie, instalują panele fotowoltaiczne – ale tu tez pojawia się problem, ponieważ lokalne sieci mają za małą pojemność, co osłabia produkowanie energii przez panele.

Jan Tadeusz Duda podkreślał, że klub PiS nie jest przeciwny uchwale antysmogowej. Jak mówił, spalanie śmieci jest przestępstwem, a palenie legalnymi źródłami ogrzewania – nie. Ale też – mówił – nie można zignorować głosu wielu mieszkańców.

Jego zdaniem Małopolanie sprzeciwiają się wymianie pieców nie z powodów mentalnych, ale z powodów finansowych i ludzkiego strachu przyszłością; boją się pozostać tylko przy jednej formie wykorzystania paliw.

Grzegorz Biedroń (PiS) zwracał uwagę m.in. w czasie pandemii ludzie zajmowali się ratowaniem swojego życia, a nie wymianą pieców. Teraz, zdaniem radnego, trzeba więcej czasu poświęcić na programy dofinansowujące pomoc w wymianie kotłów i na edukację.

Swój sprzeciw wobec wszelkich inicjatyw dążących do zniesienia uchwały antysmogowej dla Krakowa i Małopolski wyraził także prezydent Jacek Majchrowski, którego list odczytał przedstawiciel magistratu.

„Liberalizacja polityki jest rozwiązaniem nie tylko nieuzasadnionym, ale szkodliwym” – napisał Majchrowski zwracając uwagę na efekty zdrowotne i wizerunkowe zmian w uchwale antysmogowej.

Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego na znaku protestu przeciwko przyjęciu petycji wywiesili na antresoli sali obrad baner z napisem „Powietrze”.

Czytaj też: Kraków: zlikwidowali prawie wszystkie kopciuchy, a wskaźniki zanieczyszczeń szaleją. Ktoś tu kłamał?

fot.pixabay.com