PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Kraj / Wścieklizna w Warszawie. Cała stolica jest teraz obszarem zagrożonym

Wścieklizna w Warszawie. Cała stolica jest teraz obszarem zagrożonym

Autor: Tomasz Racki 2022-04-27 13:04:00
wścieklizna

Od początku roku na terenie Mazowsza wykryto 22 przypadki choroby jaką jest wścieklizna wśród dzikich zwierząt. 

Wojewoda mazowiecki ostatnim rozporządzeniem po raz kolejny rozszerzył teren zagrożony tą chorobą. Tym razem objęto nim cały obszar Warszawy – poinformował stołeczny ratusz. Od początku tego roku w stolicy wykryto w sumie 9 przypadków wścieklizny. Ostatnie zakażenia odnotowano m.in. na terenie dzielnicy Wawer. Rozporządzeniem z dnia 15 kwietnia wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł powiększył teren zagrożony chorobą z 9 do 18 stołecznych dzielnic.

Wścieklizna zagraża stolicy

Warszawiacy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.

Jak rozpoznać wściekliznę?

U zwierząt choroba objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Wścieklizna jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

W 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego.

Czytaj także: Wścieklizna wciąż groźna. Kolejne przypadki na Mazowszu

PAP/fot. pixabay


Autor: Tomasz Racki

Płaca minimalna zostanie podniesiona o 490 zł? Sprawdź, od kiedy


Autor: Polska Agencja Prasowa

Anna Moskwa: Polskie magazyny gazu są zapełnione w 90 proc.


Autor: Polska Agencja Prasowa

Politycy PSL organizują zieloną niedzielę dla przedsiębiorców


BULT SMOGOWICZE